Dachstein je horský masiv v Severních vápencových Alpách. Nejvyšší vrchol, Hoher Dachstein, je zároveň druhou nejvyšší horou Severních vápencových Alp. Je nejvyšší horou rakouské spolkové země Štýrsko a Horní Rakousko, protože přes vrchol probíhá zemská hranice mezi těmito spolkovými zeměmi.

Průvodce po Dachsteinu

Dachsteingebirge

Dachsteingebirge
  Vápencové náhorní plošiny Dachsteinu jsou vzorovými příklady krasových terénů, které obsahují v podzemí značné množství labyrintů, slují i chodeb, podzemních řek i ledovcových a krápníkových jeskyní (např. Mammuthöhle a Eishöhle). Pouze část je zpřístupněna veřejnosti.
  Ve vrcholových partiích Dachsteinu zůstaly ledovce, které dříve sahaly daleko na sever až do rovinatých oblastí Horního Rakouska. V oblasti Dachsteinu je nyní 8 ledovců: Hallstätter Gletscher, Grosser Gosauer Gletscher, Schladminger Gletscher, Schneeloch Gletscher, Kleiner Gosau Gletscher, Nördlicher Torsteingletscher, Schmiedstockgletscher a Edelgriessgletscher. Největší z nich mají podle měření z roku 2003 plochu 300 ha - Hallstätter Gletscher, 120 ha (Grosser Gosauer Gletscher) a 95 ha (Schladminger Gletscher). Vody z těchto ledovců většinou odtékají podzemními slojemi. Pusté krasové terény v nejvyšších oblastech přecházejí v nižších polohách do oblasti s převládajícím travnatým povrchem nebo s nízkou kosodřevinou. Úpatí hor jsou porostlá hustým smíšeným lesem, který je převážně ve vlastnictví státu.

  Horské trasy na Dachsteinu mají převážně náročný vysokohorský charakter a vyžadují tomu odpovídající výstroj i výzbroj včetně nutných znalostí pro pohyb v takovémto terénu. To platí především pro pohyb po ledovcích, zajistěných cestách (klettersteig) a při nepříznivém počasí. Důležité je také vybavení pitnou vodou, které je ve vápencových oblastech nedostatek.

  V oblasti Dachsteinu bývá i poměrně extrémní počasí. Nejnižší teplota zde byla naměřena -30 stupňů Celsia (6.2.1991). Nejsilnější vítr zde byl naměřen 200 km/hod (16.11.2002). Nejvyšší sněhová pokrývka zde byla naměřena 10,2 m (duben 1979).
title
Masiv Dachsteinu z jiřní strany
Sponzorované odkazy:
Další zajímavosti z oblasti Dachsteinu:
  - Ledovce v této oblasti jsou nejvýchodnějšími ledovci v Alpách.
  - Celková plocha zdejších ledovců je cca 560 ha.
  - Nejstarší led je na Dachsteinu asi 500 let.
  - Za dobré viditelnosti můžete dohlédnout až na Šumavu na severu nebo na slovinský Triglav na jihu.
  Vysokohorskou oblast Dachsteinu zpřístupňuje několik lanovek. Od jezera Vorderer Gosausee vede Gosaukammbahn k chatě Gablonzer Hütte. Od severu z Obertraunu vede Dachstein Krippenstein Seilbahn, která má tři části a zastávky u hotelu Schönberghaus a jeskyní, u hotelu Krippenstein a poslední stanici na Gjaidalm. Z Obertraunu na Gjaidalm dříve vedla i lanovka Gjajdbahn. Od jihu je masiv Dachsteinu přístupný pomocí lanovky Dachsteinsüdwandbahn. Tato lanovka začíná u hotelu Türlwand a horní stanici má na vrcholu Hunerkogel. Ke spodní stanici této lanovky vede placená silnice Dachsteinstrasse od Ramsau am Dachstein.
V oblasti Dachsteinu si můžete zalyžovat v těchto lyžařských střediscích:
Vysvětlení k popisu přístupových cest k jednotlivým popisovaným chatám a místům.
  U popisu cest jsou uvedeny časy v hodinách. Protože se časy uváděné v různých zdrojích někdy i dosti podstatně liší, jsou zde uvedeny vždy nejdelší uváděné časy. V hranatých závorkách jsou uváděny nadmořské výšky jednotlivých bodů cesty. U některých cest jsou uváděny i vzdálenosti v kilometrech, které však ve vysokohorském prostředí, kde je značné převýšení, mají pouze orientační charakter vzhledem k době potřebné ke zdolání uvedených úseků.
Průvodce po Dachsteinu má tyto hlavní sekce:
Ramsau am Dachstein - video
Poznámky návštěvníků:

2013:
Od 2.7.2013 je pro turisty otevřený v současné době nejvyšší most v Rakousku. Most Dachstein - Hängebrücke je v těsné blízkosti horní stanice Hunerkogel lanovky Dachsteinsüdwandbahn (Dachstein-Gletscherbahn). Hlavní atrakcí je ale vyhlídková plošina 'Treppe ins Nichts' ('Schody do prázdna'). Jedná se rampu se 14 schody, která vybíhá dolů do prostoru pod úroveň mostu a na konci schodů je kompletně prosklená plošina.
Přidáno 30.7.2013 E-mailJirka Hrbáček
Od letošního května má lanovka Dachsteinsüdwandbahn (Dachstein-Gletscherbahn) nové panoramatické kabiny s balkónem na střeše. Můžete se projet i na střeše kabiny této lanovky.
Přidáno 1.6.2013 E-mailJirka Hrbáček

2009:
10.8.2009: Jižní stěna Dachsteinu:
Jižní stěna Dachsteinu od Torsteinu po Dirndl je bez sněhu. Místy jsou vlhké komíny a police od nedávného sněžení a deště. Nástupy k horolezeckým výstupům vedou po strmém tvrdém sněhu či ledu. Nutné jsou mačky, velmi se hodí cepín.
Jakub Turek
Přidáno 10.8.2009
10.6.2009: Adámek otevřen ač na jeho web stránkách zatím píší zavřeno - webmaster je na dovolené. Obsluha stále i česky mluvící. Cesta z Gosau pouze se třemi čtyřmi zbytky sněhových polí, bez problému schůdná. Ledovec na Dachstein vysněžen, trhliny vidět pouze v horní části ve středu ledovce. Bez problémů se jezdí po obou stranách a krom toho jednoho kritického místa i středem ledovce. Možnost půjčení skialpů přímo na chatě 5€ lyže 3€ boty. Možnost vázání na boty s rychloupínacími zářezy.
Ferata na Hoher Dachstein zasněžená bez ledu, schůdná. Lana jen místy pod sněhem. Bez problémů.
Roman Horáček
Přidáno 11.6.2009

2008:
22.8.2008: Po dlouhých deštích a sněžení jsou nejvyšší skály v okolí Dachsteinu zasněžené. Feráty i horolezecké výstupy jsou značně problematické a mnohdy nemožné (voda, sníh).
Přidáno 22.8.2008 Jakub Turek
8.5. - 11.5.2008 - cesta na Adámka z Gosausee je od druhého jezera pod sněhem, značení je vidět pouze občas. Cesta je však prošlápnutá. Jižní strany stěn kolem Adámka mají na méně strmých místech ještě trochu sněhu. Cesta na Dachstein je také prošlápnutá, trhliny zasypané sněhem. Ferata Westgrat na vrchol je místy zakrytá sněhem a občas i ledem.
Celý článek o výstupu na Hoher Dachstein a lezení na Niedere Schreibenwand ...
Honza Virt
Přidáno 16.5.2008

2007:
Adámkova chata prodloužila letní sezonu o týden. Ještě tento víkend tedy bude otevřená. "V sobotu a neděli bylo super, máme spálený držky," píše Michal Absolon zprávu SMS přímo odtamtud. (horydoly.cz)
Přidáno 3.10.2007 Jakub Turek
Na Hoher Dachstein je od Simonyhütte nejlepší vyrazit hned po ránu, kdy není ledovec rozměklý a dobře se po něm jde, mačky doporučuju nasadit hned u "zubu" a už nesundat, lano nutné!! půl ferraty je pod sněhem, počasí je tento týden ideální. Nesněžilo, takže díry v ledovci jsou vidět, taky je dobrý vzít čelovku pro případ zatmění.
Honza Vedral, Ústí n.L.
Přidáno 2.10.2007
Aktuální informace z oblasti Dachsteinu ...
Přidáno 6.8.2007 Jakub Turek
Aktuální informace z oblasti Dachsteinu ...
Přidáno 10.7.2007 Jakub Turek
V letošní letní sezóně dochází k výměně kabinek lanovky Dachsteinseilbahn (Krippensteinbahn). Druhý úsek lanovky letos v letní sezóně nebude v provozu! První úsek k jeskyním jeskyně Mammuthöhle a Eishöhle je normálně v provozu a také 3. úsek Krippenstein - Gjaidalm je v provozu.
Přidáno 1.6.2007 E-mailJirka Hrbáček
26.5.2007 jsem šel od Gosau See přes Adamek na Dachstein, sníh až nad Adamkem, naprosto bez problémů, mačky, cepín ani ferratovou sadu jsem nepotřeboval, ledovec krásně vysněžený, mohl jsem jít kudy jsem chtěl, lana na ferratě volná, málo lidí, v pondělí 28.5.2007 chata otvírá, jsou tam zaměstnaný 2 mladý lidi z Č. Budějovic, takže se domluvíte česky.
Parkování s přespáním v autě a vařením na parkovišti těsně pod jezerem taky bez nejmenších problémů. Cesta od jezera na vrchol a zpět k jezeru - 11 hod pohodové chůze.
Jirka
Přidáno 28.5.2007 Jirka

2006:
Aktuální informace z výstupu na Dachstein z 29.9.2006:
Podrobný popis výstupu a stavu cest a ledovců, jak je popsal Martin, naleznete zde ...
Martin
Přidáno 1.10.2006

2005:
Minulý víkend (1. - 2.10.2005)
jsme chtěli jít feratu IRG a Ramsauer Klettersteig. Bohužel už napadl sníh, v úrovni Dachsteiner Seewandhutte bylo 1.10. ráno asi 20 cm sněhu. Teplota přes noc na parkovisti u Hunerkogelbahn -2 C.
Magda
Přidáno 3.10.2005
23.9.2005 - stav sněhu okolo Dachsteinu:

* Ledovec Gosau se dá projít i bez maček po vyšlapané cestě, ale je záhodno si je vzít s sebou, nebo si je půjčit za 3 eura v Adámkově chatě. Ledovec Hallstadt je jako obvykle schůdný bez lana po cestě projeté od rolby mezi Wartehütte a Simonyhütte a projetá je i rolbová cesta Hunerkogel - Wartehütte.

* Cesta přes Steinerscharte je celá suchá bez sněhu a ledu, lana jsou z obou stran odkrytá. Cesta k ní po Gosauském ledovci je ovšem nebezpečná, otevřely se mohutné trhliny, někde jsou jen slabé sněhové mosty. Po Hallstadtském ledovci není potřeba maček ani lana.

* Cesta Adámek - Windlegerscharte - Südwandhütte - Türlwandhütte je zcela bez sněhu. Všechny ferátové úseky jsou nově zajištěny.

* Feráta Adámek - Schreiberwand / Schreiberwandeck je zcela bez sněhu, ferátový úsek je perfektně zajištěný, zbytek je velmi podrobně značený červenými fleky na skále (slouží především k sestupům z horolezeckých túr).

* Feráta Johann je zcela bez sněhu, místy jsou na policích sněhová pole, ze kterých se dá rozpustit voda. Pod nástupem je velké sněhové pole, kde se po ránu na ztvrdlém sněhu hodí cepín.

* Klasické výstupy na Dachstein jsou bez sněhu a suché (feráta od východu, Meklenburská police, normálka od severu i feráta přes západní hřeben).

* Ve skalních horolezeckých cestách okolo Adámka vládnou ideální poměry - sucho, přibyly další zajišťovací nýty a borháky jako na skalkách a připravené slaňovací varianty. Ke všem s výjimkou Mitterspitze a Niedere Dachstein se dá dostal bez maček.

Za vyčerpávající informace dekuji Jakubovi Turkovi ze serveru www.horydoly.cz
Přidáno 23.9.2005
17.8.2005:
Na Gosaugletscher 40 cm nového sněhu.
Mirek
Přidáno 22.8.2005
27.7.2005: obrázky z okolí Hoher Dachsteinu z 27.7.2005
(aktuální stav ledovců Hallstätter Gletscher a Gosau Gletscher).
David
Přidáno 1.8.2005
19.6.2005: aktuální situace na trase Adámek - Hoher Dachstein
Ledovec Gosaugletscher ještě zasněžen, jen málo trhlin, cesta prošlapaná.
Vlastní výstup na Hoher Dachstein: 80% lan je venku ze sněhu, jen na dvou krátkých úsecích jsou lana pod ledem, ale vyšlapaná stopa ve sněhu.
Vašek Račan
Přidáno 21.6.2005
16. a 17.6.2005 jsem přespával na Wiesberghausu:
cena pitné vody je € 3 za 1,5 litru, polévky od € 2,90 do € 3,20, jídla okolo € 7 a výš, chatař byl v pohodě, sušárna je příšerná, nic vám tam neuschne - naopak vše zvlhne! Je lepší roztáhnout věci v pokoji nebo noclehárně.
17.6.2005 jsem trávil dopoledne (z důvodu čekání na lepší počasí kvůli výstupu na Dach) na Simonny ht.
Chatař Rosifka tam nebyl (ani pejsánci) - ostatní personál vcelku šel, počasí se nakonec nevybralo (mrholilo), dnes při sestupu do Hallstattu se rozjasnilo - ideální podmínky pro výstup na Dach.
19.6.2005: v Hallstattersee jsme se dnes i vykoupali. Ve stánku za kostelem zlevnil turek Doner-kebab z € 5 na € 3 - doporučuju!
Radek
Přidáno 20.6.2005
30.5.2005:
Vrchol Dachsteinu je ještě pod sněhem. Oba kletry na vrch jsou zasněžené. Na některých ne úplně příjemných místech je ocelové lano pod vrstvou sněhu (i ledu). Je dobré vzít si vlastní jištění a jít na lehko. K Adámkovi je trochu šlápnutá stopa, trhliny jsme neviděli.
  Chata Simonyhütte je otevřená. Všechny cesty k chatě vedou samozřejmě ještě po sněhu. Na Dachstein je projetá cesta rolbou bez trhlin.
  Na Adámkovi byl ještě otevřený winterraum za 8 EUR/os.
K Hohere Gossausee musela někdy na konci zimy spadnout hodně velká lavina. Cesta od horního jezera k nástupu do prudkého stoupání na Adámka je prakticky celá pod sněhem a zbytky rozlámaných stromů, tj. orientace velmi špatná. Cesta dolů je lepší (celou dobu je vidět jezero).

t0m
Přidáno 8.6.2005
  6. a 7.4. jsem byl na chatě Wiesberghaus, až k místu Alter Herd (1000m) je cesta zcela bez sněhu, k místu Tropfwand (1150m) je sníh místy, dál pak už jen sníh, v horní části po ránu tvrdý. Pozor v místě u chatky Tiergarten - lavinový žlab, letos tam sjela velká lavina a chatku doslova pohřbila pod sněhem. V současnosti je vyhlášen již jen I. lavin. stupeň, ale může se jestě změnit.
  Ideální podmínky na skialp, ale lze i na pěší, výstup na Dachstein a další vrcholy je pešky možny již teď, ale je potřeba vyrazit velmi brzo z chaty když je sníh ještě tvrdý.
David
Přidáno 11.4.2005

2004:
  Na Dachstein již opravdu vstoupila zima.
Od 1800 metrů zbytky sněhu Ukaž obrázek kolem cesty, od 2100 metrů na cestě až půl metru závěje. Všechny cesty od Adámka výš považujte už za zimní - Dachstein úplně zamrzlej.
David
Přidáno 3.10.2004
  Další aktualizaci sněhové situace v okolí Dachsteinu od Jakuba Turka naleznete v diskuzním fóru.
Přidáno 20.7.2004
  V sobotu (10.7.2004) v okolí Dachsteinu sněžilo. V oblasti Austria Scharte východně od Hoher Dachsteinu napadlo během dopoledne cca 10 cm sněhu stejně jako na hřebeni v oblasti Ramsauerského klettersteigu. Byla mlha, poměrně silný vítr a chvílemi se sněžení měnilo na sněhovou vánici. Sněžilo od nadmořské výšky cca 2200m.Kdo jste kvůli počasí cestu na Dachstein odložili, nemusíte ničeho litovat. V nadmořské výšce 1700m byly +3 stupně, ve výšce okolo 2700m byly -3 stupně.
E-mailJirka Hrbáček
Přidáno 12.7.2004
  Aktuální sněhové informace od Jakuba Turka z okolí Dachsteinu naleznete v diskuzním fóru.
Já se přidávám s aktuálním stavem sněhu na cestě 614 v oblasti výstupu od jihu do sedla Windleger scharte a dále k chatě Adamekhütte. Aktuální obrázky z této cesty naleznete ZDE.
Aktuální obrázek cesty 615 od Dachstein Südwandhütte k horní stanici lanovky Dachsteinsüdwandbahn můžete vidět ZDE.
Přidáno 28.6.2004
  Byli jsme na Hoher Dachsteinu 29.5.04, přes simonku. Hallstatt gletscher vysněžený slušnou vrstvou sněhu, na ferate natáhl chatař ze simonky lana, ale težko se vykopávali z pod sněhu. Viditelnost 20m, ale vyšlo to, večer už bylo nádherně.
Velsak
Přidáno 8.6.2004

2003:
  Cesta - Adamekhütte - Hoher Dachstein (5.9.2003):
Přechod ledovce bez maček - cca 20cm držícího sněhu. Nebezpečné jsou hladké šikmé plotny před ustupujícím ledovcem, pokryté mokrým sněhem, ve stínu vodním ledem! - během dne minimálně jeden úraz.
Miloš Růžička, Hranice.
Přidáno 10.9.2003
  Vrátili jsme se dnes (27.8.2003) ve 23:00, celý den mírně kupovitá oblačnost, v jižní stěně hodně slunce, cesty jsou schůdné. Ze stanice lanovky Hunerkogel to pilují rolby, lezení do mraku kolem vrcholu, žádné zákazy pro cestu na vrchol jsem neviděl. Trhliny v ledovci se zvětšují každý den, jen jedna je pod Dirndlem nebezpečná a je přemostěná. Cestu směrem z vrcholu na Adamekhütte jsem neviděl. Cesta na Simonyhütte je jistě poledovce nebezpečná.
Jarda Z.
Přidáno 27.8.2003
  Predminuly tyzden sme liezli Seewand kletersteig a uz neplati zlava na lanovku z Gjaidalmu cestou dole...
nepomoze ani potvrdenie od chatara.. (z chaty Schilcherhaus - pozn. Webmastera)
este minuly rok bola € 6,50 osoba (po zlave), v sucasnosti je € 12,00.
Zahro
Přidáno 7.7.2003
Na placené silnici Dachsteinstrasse platí od 1.6.2003 nové ceny za vjezd motorových vozidel.
E-mailWebmaster
Přidáno 2.6.2003
Toto je místo pro Vaše poznámky a informace. Pokud máte i Vy nějaké zajímavé informace k tomuto místu, neváhejte a podělte se o ně s ostatními.
Vyberte si ubytování v Rakousku se slevou:
Kempy v okolí: (řazeno podle vzdálenosti vzdušnou čarou)
Mapa volného ubytování v okolí:
 (po zadání data příjezdu a odjezdu se okamžitě na mapě zobrazují volná ubytování i s cenami)
Booking.com
Booking.com Booking.com
Nepřehlédněte:
Image
Jízda na motorce přes Pyhrnpass (video)
Na videu je jízda na motorce přes sedlo Pyhrnpass ve směru od Liezen přes Pyhrnpass na sever k Spital am Pyhrn po jedné z důležitých rakouských silnic B138.

Image
3K K-ONNECTION Kaprun - Maiskogel - Kitzsteinhorn (video)
Z centra Kaprunu šesti lanovkami až na Kitzsteinhorn do výšky 3 029 metrů. Tento řetězec lanovek má celkem 12 km. Překonané převýšení 2 261 metrů je největší ve Východních Alpách.

Image
Jezero Offensee (video)
Trochu zastrčené jezero Offensee najdete na západním konci pohoří Totes Gebirge v nadmořské výšce 649 m. Jezero je snadno dostupné i autem, je vhodné ke koupání i k procházkám.

Image
Placené úseky rakouských silnic
Na této stránce najdete ceny za průjezd vysokohorskými silnicemi, ceny za použití vybraných tunelů, dálničních tunelů i některých zvlášť placených úseků dálnic.

Image
Vysokohorská silnice Grossglockner Hochalpenstrasse
Alpská vysokohorská silnice Großglockner Hochalpenstraße vede jednou z nejkrásnějších částí národního parku Vysoké Taury (Hohe Tauern) – od střediska Fusch a osady Ferleiten na severní straně do městečka Heiligenblut na straně jižní.

Image
Inteligentní stromy - německý dokumentární film (Letem světem)
Experimenty prokázaly, že jsou stromy důmyslně a komplikovaně propojené, sdílejí živiny, informace, přeposílají si varovné signály a předávají zkušenosti.

Image
Fageralm: sjezd od Vorderer Fager do údolí (Talabfahrt)
Sjezd po modré a červené sjezdovce od Vorderer Fager (1 790 m n.m.) až do údolí do Forstau (935 m n.m.)

Facebook - přidejte informace nebo vlastní komentář k této stránce:
Aby komentář viděli i Vaši přátelé, zaškrtněte políčko 'Zveřejnit taky na Facebooku'.
Facebookové stránky ALPY.NET:
Přidejte se ke skupině fanoušků těchto webových stránek na Facebooku a sledujte tam nejaktuálnější informace, diskutujte, ptejte se a sdílejte informace s ostatními milovníky Alp nebo se svými přáteli.
Pokud jste na této straně nenašli potřebnou informaci, zkuste ji vyhledat:
Google
Stránka byla vygenerována 13.4.2024 11:30
Mapa stránek ...