Gosauseen jsou tři jezera v horské skupině Dachsteingebirge. Jezero Vorderer Gosausee je z těchto tří jezer největší a nejlépe řístupné. Další jezera jsou Gosaulacke a Hinterer Gosausee. K jezeru Vorderer Gosausee se dá z Gosau dojet autem.
  Last minute ubytování v Rakousku - sleva až třetina z nájemní ceny

Vorderer Gosausee

933 m n.m.

Vorderer Gosausee
Pohled směrem k Hinterer Gosausee a Adamekhütte, vzadu je Dachstein
Jezero Vorderer Gosausee vzniklo v důsledku působení ledovce v poslední době ledové. Je napájeno podzemními prameny v zadní části jezera. Když není kladina jezera zčeřená větrem tak se v ní nádherně odráží masiv Dachsteinu. Přírodní hladina jezera byla původně o několik metrů nižší a jezero nebylo přístupné po levé straně ve směru k Dachsteinu. Cesta ke Gosaulacke a Hinterer Gosausee vedla po pravé straně přímo pod masivem Gosaukamm. V roce 1907 byla v rámci prvních stavebních prací na řetězci elektráren (níže pod jezerem směrem na Gosau) vybudována pracovní cesta, která byla vysekána ve skalách Lärchkogel na levé straně jezera a která vede až k Hinterer Gosausee. Původně bylo v údolí směrem ke Gosau plánováno pět elektráren. Nakonec byly vybudovány pouze tři.

Přístup k jezeru Vorderer Gosausee je snadný. Z Gosau se sem dá dojet autem a zaparkovat na velkých parkovištích u spodní stanice lanovky Gosaukammbahn.

Jezero je velmi oblíbené u potápěčů díky své čisté vodě v letním období, kdy má také jezero také nejvyšší hladinu a největší plochu. V zimním období, kdy je spotřeba elektřiny vyšší, je v jezeře poměrně nálo vody. Nadmořská výška jezera je 933 m. Maximální hloubka je 69 m (v zimě i jen 36 m). V jezeře žijí např. okouni, štiky nebo střevle.

Okolo celého jezera vede okružní turistická cesta. Na východním břehu jezera je na prudkých svazích Lärchkogelu vybudována zajištěná cesta Laserer alpin Klettersteig.

Od jezera Vorderer Gosausee vedou krásné turistické cesty k Hinterrer Gosausee a dále k chatě Adamekhütte. Cesta kolem labovky Gosaukammbahn k chatě Gablonzer Hütte nebo cesta přes sedlo Steiglpass k chatě Hofpürglhütte.

Pitnou vodu můžete nabrat z upraveného vývodu pramene přímo na hrázi jezera. Občerstvení je také přímo na hrázi jezera v Gasthausu Gosausee.

Parkování:
parkovat je možno zdarma na některém z velkých parkovisť. Na parkovištích jsou WC. V létě bývají nejvyšší parkoviště zaplněna převážně v sobotu a v neděli (výletní místo). Na některém ze vzdálenějších parkovišť je ale místo téměř vždy. Parkoviště jsou dimenzována na zimní období (skiareál Gosau), kdy je zde návstěvníků více než v létě. Parkování na malém parkovišti přímo u spodní stanice lanovky je pouze na omezenou dobu a s parkovacími hodinami.
V okolí najdete:
Sponzorované odkazy:
Vorderer Gosausee - poloha na mapě:
Náhled zobrazení polohy na mapě.
Pro zobrazení na mapě na různých mapových podkladech klikněte na mapu nebo na tento odkaz.
Vorderer Gosausee
Vorderer Gosausee

Fotografie z okolí:

Panoramatický pohled na jezero Vorderer Gosausee
Cesty:
Gosau [779m] ⇒ Vorderer Gosausee po silnici 7km, (snadné)
Vorderer Gosausee ⇒ Gablonzer Hütte [1550m], 1:30, 582/0m, (středně obtížné)
Vorderer Gosausee ⇒ Steigl Pass [2016] ⇒ Hofpurglhütte [1705m], 4:00, 1085/320m, 8km, cesta 612, (středně obtížné)
Vorderer Gosausee ⇒ Gosaualm (Hintere Seehütte) [1161m], 2:00, 228/0m, (snadné)
Vorderer Gosausee ⇒ Adamekhütte [2196m], 4:30, 1263/0m, (středně obtížné)
Poznámky návštěvníků:

2006:
Informace z výstupu na Dachstein z 29.9.2006:
Podrobný popis výstupu a stavu cest a ledovců, jak je popsal Martin, naleznete zde ...
Martin
Přidáno 1.10.2006
Cesta pěšky do udolí k jezeru je pro málo zdatné turisty nebo starší velmi obtížná. Velké kameny a příkrý sestup. Jinak ale zážitek!
(pozn. Admina: myšlena je patrně cesta Gablonzer Hütte ⇒ Gosausee)
Přidáno 12.1.2006 Monika
Toto je místo pro Vaše poznámky a informace. Pokud máte i Vy nějaké zajímavé informace k tomuto místu, neváhejte a podělte se o ně s ostatními.
Vorderer Gosausee - video
Vorderer Gosausee - video
Udělejte si radost a vyberte si dovolenou vašich snů:
Kempy v okolí: (řazeno podle vzdálenosti vzdušnou čarou)
Mapa volného ubytování v okolí:
 (po zadání data příjezdu a odjezdu se okamžitě na mapě zobrazují volná ubytování i s cenami)
Booking.com
Booking.com Booking.com
Nepřehlédněte:
Image
Zajištěná cesta Priel Klettersteig (video)
Dlouhá zajištěná cesta Priel Kletterteig (obtížnost D) měří 2.130 metrů a až k vrcholovému kříži na nejvyšším vrcholu Totes Gebirge Grosser Priel ve výšce 2.515 m n.m. překonává převýšení 900 metrů.

Image
Karstein (Kitzbüheler Alpen) panorama
Panorama z vrcholu Karstein, který je v rakouském Tyrolsku v horské skupině Kitzbüheler Alpen. Vrchol Karsteinu je v nadmořské výšce 1922 m. Na této stránce najdete panorama z vrcholu s popisem okolních hor.

Image
Fageralm: sjezd od Vorderer Fager do údolí (Talabfahrt)
Sjezd po modré a červené sjezdovce od Vorderer Fager (1 790 m n.m.) až do údolí do Forstau (935 m n.m.)

Image
Vysokohorská silnice Grossglockner Hochalpenstrasse
Alpská vysokohorská silnice Großglockner Hochalpenstraße vede jednou z nejkrásnějších částí národního parku Vysoké Taury (Hohe Tauern) – od střediska Fusch a osady Ferleiten na severní straně do městečka Heiligenblut na straně jižní.

Image
Cesta z Mayrhofenu přes Edelhütte na Ahornspitze
Typ na jednodenní výlet v oblasti Mayrhofenu (Zillertal). Větší část cesty, minimálně okruh k chatě Edelhütte, se dá naplánovat jako nenáročný rodinný výlet s dětmi. Další část cesty až do sedla, které je jihozápadně od 2973m vysokého vrcholu Ahornspitze, zvládnou děti také.

Image
Traunstein po cestě Naturfreundesteig a Mairalmsteig (video)
Na východní straně jezera Traunsee vede hezká panoramatická cesta na vrchol Traunstein a k chatám Gmundner Hütte a Traunsteinhaus. Trasa má převýšení 1300 m.

Image
Lyžařské středisko Sölden
Skiareál Sölden je na konci údolí Ötztal v rakouském Tyrolsku. V horní části lyžařského areálu jsou dva ledovce - strmější Rettenbach a mírný Tiefenbach. S nedostatkem sněhu zde v celé dlouhé zimní sezóně nebývá žádný problém, v každém případě spodní část lyžařského areálu může být i uměle zasněžována.

Facebook - přidejte informace nebo vlastní komentář k této stránce:
Aby komentář viděli i Vaši přátelé, zaškrtněte políčko 'Zveřejnit taky na Facebooku'.
Facebookové stránky ALPY.NET:
Přidejte se ke skupině fanoušků těchto webových stránek na Facebooku a sledujte tam nejaktuálnější informace, diskutujte, ptejte se a sdílejte informace s ostatními milovníky Alp nebo se svými přáteli.
Pokud jste na této straně nenašli potřebnou informaci, zkuste ji vyhledat:
Google
Stránka byla vygenerována 9.2.2023 03:44
Mapa stránek ...