Kabinková lanovka Gjaidbahn již není v provozu. V budoucnu se plánuje její obnovení spojené s výstavbou nového turistického objektu v prostoru bývalých kasáren Oberfeld, ale budoucnost tohoto projektu je značně nejistá. Spodní stanice lanovky je nedaleko Obertraunu kousek pod spodní stanicí lanovky Dachstein Krippenstein Seilbahn.

Gjaidbahn (HGV-Bahn)

lanovka

Lanovka není v provozu!
Gjaidbahn (HGV-Bahn)
Lanovka Gjaidbahn, vlevo je Krippenstein
Lanovka sloužila především pro dopravu vojáků a materiálu do kasáren Oberfeld (kousek nad Gjaidalmem). Vojáci tam cvičili v horském prostředí. Lanovka sloužila také turistům. Vojenský objekt i lanovka byly vybudovány v roce 1957. Lanovka měla 2 úseky.
1. úsek: Obertraun (608 m) - Krippenbrunn (1640 m)
2. úsek: Krippenbrunn - Oberfeld (1835 m)

Na začátku 60. let minulého století získala lanovka na významu díky stále rostoucímu počtu lyžařů a turistů a doplňovala sousední větší lanovku Dachstein Krippenstein Seilbahn společnosti Dachstein AG.
Pozdější finanční problémy rakouských ozbrojených sil měly za následek prodej kasáren, lanovky i objektů na Krippenbrunnu. Vše zakoupil dřevařský průmyslník z Dolního Rakouska (údajně za 172 000 eur) a plánuje vybudovat turistický objekt na Oberfeldu, kam se bude možné dostat pouze lanovkou. Existují však pochybnosti o budoucnosti celého projektu. Podle starosty Obertraunu je šance na vybudování tak 50%. Zatím došlo pouze k tomu, že byla odstraněna lana staré lanovky (údajně kvůli požární bezpečnosti).

Lanovka Gjaidbahn jezila každých 30 minut. Lanovku tvořily 2 krát dvě kabinky pro 4 osoby, doba jízdy byla 9 minut 22 sekund. Při jedné jízdě tedy přepravila nahoru max. 8 lidí a dolů také max. 8 lidí.
Spodní stanice lanovky Gjaidbahn
Spodní stanice lanovky Gjaidbahn
Sponzorované odkazy:
Příjezd k lanovce Gjaidbahn je podobný jako k lanovce Dachsteinseilbahn. Při cestě po silnici od Hallstattu do Obertraunu odbočíte těsně před mostem přes říčku Traun vpravo. Přejedete kolem rozsáhlého oběktu sportovní školy Bundessportschule (vpravo) a na křížovatce u Gasthofu Dachsteinhof odbočíte z hlavní silnice vlevo. Šipka na rozcestí ukazuje na "Fussweg nach Dachsteinbahn".
Odbočka ke spodní stanici lanovky Gjaidbahn
Odbočka ke spodní stanici lanovky Gjaidbahn
Po úzké asfaltové silničce se dostanete kolem malého parkoviště až ke spodní stanici lanovky. Přímo u lanovky je velmi malý počet parkovacích míst. Dá se ale využít asi 600m vzdálené velké parkoviště u spodní stanice lanovky Dachsteinseilbahn.
Informace pro lyžaře:
V okolí najdete:

Další obrázky:

Pohled na mezistanici Krippenbrunn
Pohled na mezistanici Krippenbrunn
Poznámky návštěvníků:

2006:
Dne 11.10.06 jsme se chtěli, po Seewandskem klettersteigu svézt dolů lanovkou Gjaidbahn. Všichni a to jsme se ptali několika turistů a personálu na chatě Gjaidalm, potvrdili, že tahle lanovka je POUZE PRO MATERIÁL!!! Navíc o tom někteří vůbec neslyšeli, že by vozila turisty. Možná se občas poštěstí, že se s ní někdo sveze, ale počítejte spíš se sestupem po sjezdovce (cca 3 hod.) nebo lanovkou Obertraun Dachsteinseilbahn Krippensteinbahn, se třemi přestupy, jednosměrnou cenou € 14,10 a dobou asi 30 min. Pokud máte auto na parkovišti pod Seewandem, počítejte ještě se 6 km cestou po silnici k autu!
Autor se nepodepsal
Přidáno 12.10.2006
  V jsme byli v červenci 2005, lanovka je skutečně vojenská, ale normálně nás vzali, i když jenom na první úsek do Krippenbrunnu a dokonce jsme to ukecali ještě na zlevněné jízdné. Až ke kasárnám nás svézt nechtěli, prý jenom pro vojáky. Ale možná to bylo jenom opatření kvůli nějakým vojenským manévrům, protože při výstupu na Simonyhutte jsme všude potkávali komanda v plné polní, až jsem si říkal, jestli nevypukla nějaká válka :-)
Přidáno 11.7.2006

2003:
  LANOVKA GJAIDBAHN NESLUZI PRE TURISTOV!!!!! Je to vojenska lanovka a sluzi iba pre vojakov. Vsetci obycajni turisti musia pouzit Dachsteinseilbahn.
Bohumil
Přidáno 22.7.2003

(Poznámka E-mailAdmina:
Já jsem lanovku naposledy navštívil 22.6.2003 a fungovala normálně pro každého příchozího. Je ale skutečně pravda, že se jedná o lanovku vojenskou. Je opravdu možné, že někdy (asi ovšem dost vyjímečně) je v provozu pouze pro vojáky (nebo alespoň přednostně pro vojáky), kteří cestují mezi Obertraunem a kasárnama Oberfeld.)

I při mé návštěvě 30.6.2006 mohli lanovku využívat všichni turisti.
  Seewand kletersteig sme liezli predminuly tyzden, a uz neplati zlava na lanovku z Gjaidalmu cestou dole...
nepomoze ani potvrdenie od chatara.. (z chaty Schilcherhaus - pozn. Webmastera)
este minuly rok bola € 6,50 osoba (po zlave), v sucasnosti je € 12,00.
Zahro
Přidáno 7.7.2003

2002:
  Za batožínu po nás příplatek nikdo nechtěl.
Mirek Ryška
Přidáno 18.6.2002
Toto je místo pro Vaše poznámky a informace. Pokud máte i Vy nějaké zajímavé informace k tomuto místu, neváhejte a podělte se o ně s ostatními.
Udělejte si radost a vyberte si dovolenou vašich snů:
Mapa volného ubytování v okolí:
 (po zadání data příjezdu a odjezdu se okamžitě na mapě zobrazují volná ubytování i s cenami)
Booking.com
Booking.com Booking.com
Nepřehlédněte:
Image
Záhadná hora Kailas (Letem světem)
Kailas je asi nejzáhadnější horou na světě. Je opředena množstvím mýtů a legend. Zatím na ni nevystoupil žádný horolezec. Kailas měří 6714 metrů (podle čínských měření), místní lidé ale tvrdí, že hora má výšku jen 6666 metrů a na vrcholu je údajně...

Image
Lyžařské středisko Sölden
Skiareál Sölden je na konci údolí Ötztal v rakouském Tyrolsku. V horní části lyžařského areálu jsou dva ledovce - strmější Rettenbach a mírný Tiefenbach. S nedostatkem sněhu zde v celé dlouhé zimní sezóně nebývá žádný problém, v každém případě spodní část lyžařského areálu může být i uměle zasněžována.

Image
Lyžařské oblasti v rakouských Alpách, přehled skiareálů, informace pro lyžaře
V popisu rakouských lyžařských středisek naleznete sněhové zpravodajství, aktuální počet vleků a lanovek v provozu, mapku lyžařského areálu, stručný popis ski areálu, kontakty na lyžařské školy, předpověď počasí, videa z oblasti, ceny skipasů, informace o ubytování v okolí a další informace.

Image
Výstup na Spitzmauer po Stodertaler Steig (video)
Spitzmauer je zajímavý vrchol v pohoří Totes Gebirge, který má tvar pyramidy a na který cestu vyrazně zkrátila zajištěná cesta Stodertaler Steig obtížnosti B. Cenou za nádherné výhledy je poměrně značné převýšení od parkoviště.

Image
Placené úseky rakouských silnic
Na této stránce najdete ceny za průjezd vysokohorskými silnicemi, ceny za použití vybraných tunelů, dálničních tunelů i některých zvlášť placených úseků dálnic.

Image
Bad Ischl - prohlídka města (video)
Bad Ischl je známé rakouské lázeňské město. Město má dlouhou historii a je charakteristické jako letní sídlo císařského dvora. Leží v jižní části Horního Rakouska u řeky Traun v centru oblasti Solné komory.

Image
Podrobný popis cesty Kitzsteinhorn - Alpincenter ⇒ Mooserboden
Tato nádherná vysokohorská cesta je v oblasti Glockneru blízko známých turistických středisek Kaprun a Zell am See. Vede od spodní stanice vrcholové lanovky na Kitzsteinhorn (Gipfelbahn) přes sedlo Nördliche Kammerscharte ve výšce 2 636 m n.m., kolem usedlosti Fürthermoaralm až k přehradní nádrži Mooserboden (2 036 m n.m.).

Facebook - přidejte informace nebo vlastní komentář k této stránce:
Aby komentář viděli i Vaši přátelé, zaškrtněte políčko 'Zveřejnit taky na Facebooku'.
Facebookové stránky ALPY.NET:
Přidejte se ke skupině fanoušků těchto webových stránek na Facebooku a sledujte tam nejaktuálnější informace, diskutujte, ptejte se a sdílejte informace s ostatními milovníky Alp nebo se svými přáteli.
Pokud jste na této straně nenašli potřebnou informaci, zkuste ji vyhledat:
Google
Stránka byla vygenerována 1.4.2023 06:02
Mapa stránek ...