Skupina Grossglockneru je součástí národního parku Hohe Tauern. Jádro parku tvoří původní alpské oblasti. Mohutné a vysoké vrcholy, kterým vévodí Grossglockner 3 798 m n.m. a Großvenediger 3 674 m n.m., strmé skalní stěny, oblasti věčného ledu (celkem 169 ledovců) a ledovcové řeky a říčky určují charakter této krajiny.
  Last minute ubytování v Rakousku - sleva až třetina z nájemní ceny

Průvodce po Grossglockneru

Glocknergruppe

Glocknergruppe
  Rostlinná říše v tomto národním parku je nesmírně bohatá se širokým spektrem různých druhů a stejně jako veškerá zvířena je velice přísně chráněna. Jedním z divů této oblasti je pryskyřník ledovcový, který přežívá nejen na ledovcových morénách, ale je ho možné spatřit dokonce i na vrcholu Grossglockneru. Ze stromovin dosahují limba a modřín stáří až 1000 let.
  Žijí zde kamzíci, svišti, kozorozi i alpští mloci. Je zde možné spatřit i supa bradatého a orla skalního.

Masiv Grossglockneru
  Tento mohutný a rozsáhlý masiv, který je s vrcholem 3 798 m vysokého Grossglockneru nejvyšší v celých Východních Alpách, je tvořen z mnoha druhů hornin.
  Masiv Grossglockneru je tvořen z ruly, na povrchu je však rula doprovázena místy i poměrně mocnými vrstvami břidlice. Velice rozšířený je výskyt kombinace vápence s břidlicí a slídou.
  Jádro masivu Grossglockneru je tvořeno ledovcem Pasterzenkees. Ledovec má plochu 19,5 km2 a je co se týká velikosti povrchu největším ledovcem Východních Alp. Je to údolní ledovec dlouhý 9,5 km. Je napájen jinými ledovci, které stékají z okolí vrcholu Johannisberg a obou vrcholů Burgstall.
Pasterzenkees
Pasterzenkees
Ledovec končí nad nádrží Margaritzen-Stausee, kde jsou zachycovány jeho vody. Ledovec Pasterzenkees je pod bývalou chatou Hofmannshütte široký 1,5 km a jeho mocnost zde dosahuje 250m. Rychlost pohybu ledovce je okolo 100m za rok. Dnes se odhaduje celkový objem hmoty ledovce na 2km3. V minulém století byla však tato hodnota minimálně o třetinu větší. Významný rakouský glaciolog Paschinger dokonce odhadl, že v roce 1856 byl ledovec dlouhý 11 km a jeho povrch byl 36 km2. To znamená, že povrch ledovcových hmot dosahoval až téměř k dnešní vyhlídce Kaiser Franz Josefs Höhe. WEB kameru na Kaiser Franz Josefs Höhe najdete zde ...
Sponzorované odkazy:
  Přístup autem je možný od Salzburgu po dálnici A10 a potom přes Bischofshofen směrem do Zell am See po silnici číslo 311. V oblasti Glocknergruppe jsou dvě placené silnice: Grossglockner Hochalpenstrasse mezi Fuschem a Heiligenblutem a silnice Kalser Glocknerstrasse vedoucí z Kals am Grossglockner směrem k soukromé chatě Lucknerhaus.

  Bez poplatku se dá od severu dojet nejdále přes Fusch az do Ferleitenu (asi 7 km za Fuschem), kde začíná Grossglockner Hochalpenstrasse. Nebo přes Kaprun až na parkoviště u vodopádu Kesselfall a k lanovce Kaprun Gletscherbahn. Nebo přes Untendorf až do Enzingerboden ke spodní stanici lanovky Weißsee Gletscherbahn vedoucí k horskému hotelu Rudolfshütte. Od jihu se dá dojet nejdále do Heiligenblutu a do Kals am Grossglockner.
Vysvětlení k popisu přístupových cest k jednotlivým popisovaným chatám a místům.
  U popisu cest jsou uvedeny časy v hodinách. Protože se časy uváděné v různých zdrojích někdy i dosti podstatně liší, jsou zde uvedeny vždy nejdelší uváděné časy. V hranatých závorkách jsou uváděny nadmořské výšky jednotlivých bodů cesty. U některých cest jsou uváděny i vzdálenosti v kilometrech, které však ve vysokohorském prostředí, kde je značné převýšení, mají pouze orientační charakter vzhledem k době potřebné ke zdolání uvedených úseků.
Průvodce po Grossglockneru má tyto hlavní sekce:
Panoramatický pohled z vrcholu Grossglockner
Panoramatický pohled z vrcholu Kitzsteinhorn
Großglockner - video
Großglockner - The Black Mountain - video
Nepřehlédněte:
Image
Inteligentní stromy - německý dokumentární film (Letem světem)
Experimenty prokázaly, že jsou stromy důmyslně a komplikovaně propojené, sdílejí živiny, informace, přeposílají si varovné signály a předávají zkušenosti.

Image
Výlet okolo 6 jezer na Tauplitzalm (video)
Pohodová túra kolem šestice horských jezer a jezírek v oblasti Tauplitzalm na jižním cípu Totes gebirge v rakouských Alpách je vhodná i pro rodiny s dětmi a projedete ji v kratší verzi i s kočárkem. Smaragdová jezera obklopují skalnaté vrcholy i krásná horská panoramata.

Image
Jezero Almsee (video)
Na severním okraji pohoří Totes Gebirge je krásné jezero Almsee, které je snadno dostupné autem a kolem kterého vede hezká procházková trasa. Zároveň je zdejší parkovište i vhodným nástupním místem pro náročnější tůry.

Image
Brixen: sjezd po modré sjezdovce číslo 3 (Zinsberg abfahrt)
Sjezd po pohodové modré sjezdovce číslo 3 Zinsberg abfahrt ve skiareálu Brixen im Thale - SkiWelt. Sjezdovka je vhodná pro začátečníky.

Image
Lyžařské středisko Sölden
Skiareál Sölden je na konci údolí Ötztal v rakouském Tyrolsku. V horní části lyžařského areálu jsou dva ledovce - strmější Rettenbach a mírný Tiefenbach. S nedostatkem sněhu zde v celé dlouhé zimní sezóně nebývá žádný problém, v každém případě spodní část lyžařského areálu může být i uměle zasněžována.

Image
Podrobný popis cesty Kitzsteinhorn - Alpincenter ⇒ Mooserboden
Tato nádherná vysokohorská cesta je v oblasti Glockneru blízko známých turistických středisek Kaprun a Zell am See. Vede od spodní stanice vrcholové lanovky na Kitzsteinhorn (Gipfelbahn) přes sedlo Nördliche Kammerscharte ve výšce 2 636 m n.m., kolem usedlosti Fürthermoaralm až k přehradní nádrži Mooserboden (2 036 m n.m.).

Image
Jízda na motorce přes Pyhrnpass (video)
Na videu je jízda na motorce přes sedlo Pyhrnpass ve směru od Liezen přes Pyhrnpass na sever k Spital am Pyhrn po jedné z důležitých rakouských silnic B138.

Vyberte si ubytování v Rakousku se slevou:
Poznámky návštěvníků:
 
Informace o aktuálním stavu výstupových cest se dozvíte v Poznámkách návštěvníků na stránce, která popisuje výstupové trasy na Grossglockner.

2013:
Cesta Gamsgrubenweg, která vede od Kaiser Franz Josefs Höhe několika tunely směrem k chatě Hofmanshütte a dále pak směrem k chatě Oberwalderhütte, bude od 22.7.2013 až do konce letní sezóny 2013 uzavřena. Bude zde prováděna sanace skalního masivu.
Zdroj: Großglockner Hochalpenstraßen AG
Přidáno 10.7.2013

2011:
Vysokohorská silnice GlocknerHochalpenstrasse se letos otevírá pro veřejnost už 21.4.
Jirka Hrbáček
Přidáno 20.4.2011

2010:
Provoz lanovek na Kitzsteinhornu letos omezen
Pravidelná revize všech lanovek na Kitzsteinhornu letos proběhne od 7.6. do 18.6.2010. V této době budou všechny lanovky mimo provoz.
Mimo to letos probíhá rekonstrukce vrcholové stanice lanovky Gipfelbahn. Kvůli rekonstrukci je omezen provoz této vrcholové lanovky vedoucí od Alpincentra k panoramatické restauraci pod vrcholem Kitzsteinhornu. Lanovka bude v provozu pouze od 3.7. do 22.8.2010 a potom až od 12.12.2010. Mimo toto období bude možné lanovkou dojet pouze k Alpincentru.
Jirka Hrbáček
Přidáno 20.5.2010
6.3.2010 - Aktuální informace z freeridového lyžování na Kitzsteinhornu (Kaprun) si můžete přečíst v tomto článku ...
Jakub Turek
Přidáno 10.3.2010

2009:
10.8.2009 - Cesta Stüdlgrat na Grossglockner:
Známá hřebenová horolezecká túra Stüdlgrat na Grossglockner má pravé zimní podmínky. Celý výstup (5-6 hodin, max 4- UIAA) se leze ve sněhu, s pomocí maček a cepínu. Sestup po Staré Kalské cestě přes Kleinglockner a chatu Erzherzog Johann vede po skále bez sněhu, feráta je také bez sněhu a ledovec večer je dost utuhlý, aby nehrozilo proboření do trhlin. Během dne je ovšem nutné jištění pomocí lana. Chata Stüdl je nacpaná k prasknutí, rezervace je absolutně nutná nejen o víkendech, ale i během týdne.
Krátké video z výstupu na Johannisberg, Bärenkopf.
Jakub Turek
Přidáno 10.8.2009
Info ze 14.7.2009: Do tunelů na Gamsgrubenweg přibyly další zvukové a optické efekty (kutání permoníků, duchové...).
Při cestě na chatu Oberwalderhütte začíná sníh až na ledovci Wasserfallwinkel (odtud se už dá stoupat na lyžích).
Na chatě Oberwalderhütte chtějí za nejlevnější ubytování 35 E/noc/průkazka OEAV (v ceně je jednoduchá večeře a snídaně), samotný Matrazenlager si koupit nelze.
Lezitelné jsou všechny obvyklé firnové stěny s výjimkou Fuscherkarkopf (malé množství sněhu je tam už na hraně pro zkušené lezce). Dvojkový severozápadní hřeben na Fuscherkarkopf je už suchý a lezitelný v letních podmínkách.
Přechody od Oberwalderhütte k Weissee a Mooserboden jsou průchodné, ale jde se mokrým hlubokým sněhem. Velké nebezpečí skrytých trhlin!
Bivak v Gruberscharte je dobře přístupný, sníh okolo něj roztál.
Jakub Turek
Přidáno 14.7.2009

2007:
Info z Grossglockneru 12.10.2007: Winterraum u Stüdlhütte výborně vybaven. "Glocknerleitl" je natátý, místy naprostý led. Bez kvalitních maček nedoporučuji. Z Kleinglockner do sedla mezi vrcholem je nataženo ocelové lano. Dále pak k vrcholu po stěně nahoru. Všude dost míst pro nohy a k uchycení. Doporučuji však jištění. Winterraum Adlersruhe je menší místnost pouze pro 4 osoby. V chatě jsou přístupné i sociálky.
Kompletní info naleznete zde ...
Lukáš Kadeřábek
Přidáno 18.10.2007
Stav sněhu a cest na Grossglockneru 5.8.2007:
Z chaty Franz Josefs Hohe přechod údolního ledovce Pasterzenkees OK, silně taje. Až na Fruhstick platz je cesta suchá. Nástup na ledovec Hofmannskees je ještě OK, ale další postup komplikuje stav ledovce. Mimo trhlin a padajícího kamení je největším problémem skoro čistý led, místy úplný led. Výstup touto cestou bez kvalitních lezeckých maček, dobrého cepínu a 3-4 šroubů se rozhodně nedá doporučit. Dobré budou i skelety. Sestup stejnou trasou je jen pro otrlé borce. Většina lezců jde z Fruhstick platzu na Meletzkiho, který je bez sněhu.
Jinak 95% lidí leze z druhé strany z Kalsu.
Michal a Sonja B.
Přidáno 8.8.2007
Stav sněhu a cest na Grossglockneru 15.7.2007:
Sníh který napadl je z větší části roztátý. Hřeben cesty Stüdl Gratt byl místy vysněžený ale sníh rychle odtával - tzn. břečky a nestabilní vrstva. Za předpokladu krásného počasí i nadále, bude hřeben čistý. Sestup k chatě Erzh Johan je v pořádku - jediné na co si dát pozor je sestup po ledovci k chatě Stüdl Hüte kde byly trhliny a sníh stále tál takže je možné že se objeví další. Bez navázání bych to neriskoval.
Václav Kadlec
Přidáno 17.7.2007

2005:
Od 2. listopadu 2005 bude vysokohorská silnice GlocknerHochalpenstrasse pro veřejnost uzavřena. Opět otevřena bude začátkem května 2006.
Jirka Hrbáček
Přidáno 25.10.2005
9.10.2005:
8. - 9.10.2005 jsme byli na Grosses Wiesbachhornu. Autobusová doprava k Mooserboden funguje opravdu jen do 16.10., cena pro bergsteigera je € 13,50.
Cesta k H.S. Hausu cca do 2400m bez sněhu, pak sníh cca po kolena. Winterraum je otevřený bez AV klíče, cena pro AV člena € 10.
Od původně plánované S-stěny jsme ustoupili pro velké množství sněhu. Jinak normálka přes Kaindlgrat je schůdná bez problémů. Komplet celé Taury jsou už v zimním hávu, okolní kopce už ideální na skialp.
Martin Kleštinec
Přidáno 11.10.2005
Smrt českého horolezce na Grossglockneru. Další tři čeští alpinisti byli po noci strávené na GG zachráněni.
Přidáno 8.7.2005
Lavina těžce zranila tři Slováky. Neštěstí se odehrálo na severní stěně Fuscherkarkopf.
Přidáno 14.6.2005
Oblast Grossglockneru byla pro horolezce a vysokohorské turisty uplynulou neděli nešťastná.
Přidáno 2.6.2005
O víkendu (28.-29.5.) byla poprvé otevřena Oberwalderhütte. Personál zatím předpokládá jen víkendový provoz, od 10.6. bude otevřeno každý den. Cesta Gamsgrubenweg od parkoviště Franf-Josef-Höhe skrze tunely je již otevřená, ale po ránu jsou traverzy přes sněhové splazy ještě tvrdé a hodí se mačky. Souvislý sníh je od vyhlídky nad vodopádem, přezouvání na lyže nebo sněžnice je možné na lavičkách. Výstupy na okolí třítisícovky jsou vesměs možné jen s mačkami, sestupy jsou možné na lyžích, protože sněhu na trhlinách je ještě hodně. Dá se projet i celý ledovec Pasterze.
Kuba Turek
Přidáno 7.6.2005
Aktuální stav (14.5.2005) výstupové cesty na Glockner Pallaviciniho kuloárem, jak ho popsal Milan Hurta, si můžete přečíst ZDE ...
Doplněny byly i fotky z výstupu ...
Přidáno 25.5.2005
Od 29. dubna 2005 bude vysokohorská silnice GlocknerHochalpenstrasse opět otevřena pro veřejnost. První den pouze pro cyklisty a od soboty 30.4.2005 i pro veřejnou automobilovou dopravu.
Hrbáček
Přidáno 28.4.2005

2004:
Alpincentrum Rudolfshütte už nepatří Rakouskému alpskému svazu. Objekt koupil hoteliér
Dr. Wilfried Holleis a povýšil ho na Berghotel Rudolfshütte, bohužel povýšil i ceny.
Jirka Hrbáček
Přidáno 19.11.2004
Od dnešního dne (13.4.2004) je lanovka Maiskogelbahn mimo provoz. Opět v provozu bude v letní sezóně.
Jirka Hrbáček
Přidáno 13.4.2004

2003:
Na aktuální obrázky z lyžování na Kitzsteinhornu, jak je vyfotografoval Milan Zajíc, se můžete podívat sem.
Milan Zajíc
Přidáno 29.10.2003
Od dnešního dne (19.9.2003) se na Kitzsteinhornu opět lyžuje, v provozu jsou dva vleky v horní části ledovce.
Hrbáček
Přidáno 19.9.2003
O víkendu (6.-7.9.2003) jsme byli na Glockneru a cesta od Stüdlhütte na Erzherzog-Johann-Hütte je opět schůdná klasickou cestou. Přes okrajovou trhlinu byl umístěn most.
Tomáš Švihla
Přidáno 11.9.2003
Chata Erzherzog-Johann-Hütte je od Stüdlhütte dostupná pouze přes sedlo Burgwartscharte! Původní cesta vedoucí po ledovci Ködnitzkees přes Kampl je uzavřena!
Hrbáček
Přidáno 25.8.2003
Zpráva agentyry APA z 30.7.2003:
Slovenský alpinista spadl dnes ráno při výstupu na rakouskou horu Grossglockner do ledovcové pukliny a těžce se zranil. Postiženého vytáhl ven jeho slovenský kolega a poté ho dopravil vrtulník do nemocnice.
Hrbáček
Přidáno 31.7.2003
Rakouské Alpy vydaly tělo mrtvého českého turisty:
VĺDEŇ 27. července (zpravodaj ČTK) - Ledovec na nejvyšší rakouské hoře Grossglockner vydal tělo horolezce z Prahy, kterého zde loni v prosinci spolu s dvěma kamarády zasypala lavina. Zatímco dva české turisty se podařilo zachránit, třetího se záchranářům i kvůli nepříznivému počasí nepodařilo najít.
  K neštěstí došlo v polovině prosince ve výšce kolem 3000 metrů nad mořem. Lavina strhla tři studenty; jeden z nich se ze sněhu vymanil a přivolal mobilním telefonem záchranu, která další den ráno našla spolu s ním také druhého Čecha. Třetí alpinista však zůstal zasypán.
Hrbáček
Přidáno 31.7.2003
Na Kitzsteinhornu je v současné době tak málo sněhu, že jezdit tam kvůli lyžování nemá smysl.
Hrbáček
Přidáno 28.7.2003
Cesta Gamsgrubenweg mezi Kaiser Franz Josefs Höhe a Hofmannshütte byla 20.7.2003 opět otevřena pro veřejnost.
(Zdroj: ORF, OEAV - sekce Austria)
Přidáno 22.7.2003
Aktuální stav výstupových cest na Grossglockner najdete v Poznámkách návštěvníků u Popisu výstupových tras na Grossglockner.
Hrbáček
Přidáno 30.6.2003
Chata Hofmannshütte bude možná v letní sezóně 2003 opět v provozu. Bude to ale s největší pravděpodobností pouze omezený denní provoz. Přespání bude pravděpodobně i nadále možné pouze ve Winterraumu.
Otevření chaty souvisí se zprůchodněním cesty Gamsgrubenweg mezi Kaiser Franz Josefs Höhe a Hofmannshütte. Tato cesta by mohla být opět otevřena od začátku července 2003.
Hrbáček
Přidáno 14.4.2003
Chata Schwarzenberghütte je v roce 2003 mimo provoz.
Hrbáček
Přidáno 4.4.2003
Toto je místo pro Vaše poznámky a informace. Pokud máte i Vy nějaké zajímavé informace k tomuto místu, neváhejte a podělte se o ně s ostatními.
Kempy v okolí: (řazeno podle vzdálenosti vzdušnou čarou)
Mapa volného ubytování v okolí:
 (po zadání data příjezdu a odjezdu se okamžitě na mapě zobrazují volná ubytování i s cenami)
Booking.com
Booking.com Booking.com
Facebook - přidejte informace nebo vlastní komentář k této stránce:
Aby komentář viděli i Vaši přátelé, zaškrtněte políčko 'Zveřejnit taky na Facebooku'.
Facebookové stránky ALPY.NET:
Přidejte se ke skupině fanoušků těchto webových stránek na Facebooku a sledujte tam nejaktuálnější informace, diskutujte, ptejte se a sdílejte informace s ostatními milovníky Alp nebo se svými přáteli.
Pokud jste na této straně nenašli potřebnou informaci, zkuste ji vyhledat:
Google
Stránka byla vygenerována 2.12.2023 05:31
Mapa stránek ...