Vysoko nad Kaprunem na severních svazích Kitsteinhornu je soustava lanovek Kaprun Gletscherbahn. Teď už je možné se přímo z centra Kaprunu dostat soustavou lanovek a propojením 3K Kaprun-Kitzsteinhorn-Konnection až těsně pod vrchol Kitzsteinhornu.
  Last minute ubytování v Rakousku - sleva až třetina z nájemní ceny

Kaprun Gletscherbahn

lanovka Kitzsteinhorn

Kaprun Gletscherbahn
Soustava lanovek Kaprun Gletscherbahn Kitzsteinhorn
  Spodní stanice lanovky je přímo u silnice spojujíci Kaprun a Kesselfall - asi 1500m před Kesselfall v údolí Kapruner Tal. Jsou zde veliká parkoviště, na kterých můžete zdarma parkovat.
  Od spodní stanice vedou paralelně dvě lanovky Panoramabahn a od 23. prosince 2001 také nová Gletscherjet 1, která končí kousek nad chatu Salzburger Hütte. Odtud vede dalsí nová lanovka Gletscherjet 2 k Alpincentru [2 446 m n.m.]. Od Alpincentra vede kabinová lanovka Gipfelbahn k panoramatické restauraci ve výšce 3 029 m n.m. pod vrcholem Kitzsteinhornu. Odtud je možné vyjít po fixními ocelovými lany zajištěné cestě až na vrchol Kitzsteinhornu [3 203 m n.m.].
Gletscherjet 1
Spodní stanice lanovky Gletscherjet 1
Informace pro lyžaře:
Sponzorované odkazy:
Lanovky jsou v provozu celoročně mimo období revize.
Celá soustava lanovek překonává výškový rozdíl 2127m a je v provozu celoročně (mimo období revize lanovky) od 8:30 do 16:30 hod.
Lanovka Gletscherjet 1 má 21 kabin (každá pro 24 osob) a jedna její cesta trvá okolo 7 minut (kabiny se pohybují rychlostí 6m/s). Tato lanovka přepraví okolo 1800 osob za hodinu.
Od 19. října 2002 je v provozu i lanovka Gletscherjet 2, která vede od horní stanice Gletscherjet 1 k Alpincentru.
Vrcholová část lanovky (Gipfelbahn) má nejvyšší podpěru na světě. Sloup podepírající nosné lano je 113,6 m vysoký.
Od Alpincentra vede hezká vysokohorská cesta k přehradě Mooserboden.
Pokud jedete na Kitzsteinhorn lyžovat, funguje to tam tak, že lístek (permanentka) se kontroluje pouze při nástupu do lanovek Gletscherjet 1 nebo Panoramabahn - tedy pouze v nástupních stanicích v údolí u silnice a parkovišť. Nahoře v areálu ledovců se již lístky nekontrolují a můžete tam tedy celý areál využívat libovolně. Každý den můžete lístek nebo permanentku pro cestu nahoru použít pouze jednou. Není tedy normálně možné uprostřed dne sjet lanovkou do údolí a potom se zase vrátit nahoru k ledovcům. Pokud to tak chcete nebo musíte udělat, musíte se na tom domluvit s obsluhou lanovky ještě před první cestou nahoru. Většinou je to po domluvě možné.
Od 14. prosince 2018 je v provozu nová desetimístná kabinková lanovka Maiskogelbahn. Ta vede z Kaprunu (768 m n. m.) na Maiskogel (1 570 m n. m.). Přepravní kapacita lanovky je až 2 800 osob za hodinu. Doba jízdy 12 minut. Lanovka vede přes novou mezistanici Stanger.
30. listopadu 2019 bylo dokončené spojení Maiskogelu s Kitzsteinhornem lanovkou 3K Kaprun-Kitzsteinhorn-Konnection. Tato lanovka má kapacitu 2 700 osob za hodinu a jízda trvá 9 minut. V praxi to znamená, že se z centra Kaprunu dostanete šesti lanovkami až na vrcholovou stanici na Kitzsteinhornu ve výšce 3 029 metrů. Tento řetězec lanovek má celkem 12 km. Takto překonané převýšení 2 261 metrů je největší ve Východních Alpách.
K Alpincentru vedla ještě pozemní lanovka, která vedla větší část tunelem. Od požáru v 11. 11. 2000, kdy zde zahynulo 155 lidí, je tato lanovka mimo provoz.
Požár lanovky
Požár lanovky
  K požáru pozemní lanovky tehdy došlo pravděpodobně v důsledku dodatečně namontovaného teplovzdušného ventilátoru v kabině řidiče jedné ze dvou souprav lanovky a netěsnosti tlakové hadice prudce hořlavého hydraulického oleje vedoucí k tlakoměru v kabině.
  Kromě téměř všech cestujících v této soupravě zahynul ještě řidič a jeho jediný cestující ve druhé soupravě a další 3 lidé v horní stanici lanovky, kteří se otrávili kouřem. Jen pár lidí (myslím, že jich bylo asi 6) se zachránilo, protože se vydali na rozdíl od všech ostatních cestujících směrem dolů a vedl je shodou okolností hasič, který zde byl také lyžovat. Ostatní buď uhořeli nebo se otrávili splodinami hoření. K tak prudkému a rychlému požáru přispěl i komínový efekt, který zapříčinil, že se kouř hnal tunelem vzhůru rychlostí až 140km/hod. Záchranáři, kterých byly na místě desítky, nemohli kvůli požáru vstoupit do tunelu a museli čekat, až požár dohoří.
  Provoz pozemní lanovky už nebyl obnoven a lanovka byla nahrazena dvěma novými velkokapacitními kabinovými lanovkami Gletscherjet 1 a Gletscherjet 2.
Dokument o katastrofě pozemní lanovky na Kitzsteinhorn ke které došlo 11.11.2000
  Téměř přesně o dva roky později 15.11.2002 postihla Kaprunské údolí i přírodní katastrofa. Bouře s větrem o rychlosti 200km/hod zničila velkou část lesa. Následky této ničivé bouře jsou na svazích mezi Kaprunem a parkovišti Kesselfall stále dobře patrné.
Kontakty:
Adresa: Gletscherbahnen Kaprun AG, Kitzsteinhornplatz 1a, 5710 Kaprun
Telefon: +43 6547 8700
E-Mail: office@kitzsteinhorn.at
Webové stránky: www.kitzsteinhorn.at
Aktuální informace provozu a cenách:
Spodní stanice lanovky Panoramabahn
Spodní stanice lanovky Panoramabahn
Kabinky lanovky Gletscherjet 2
Kabinky lanovky Gletscherjet 2
Panoramabahn
Panoramabahn
Gletscherbahnen Kaprun - poloha na mapě:
Náhled zobrazení polohy na mapě.
Pro zobrazení na mapě na různých mapových podkladech klikněte na mapu nebo na tento odkaz.

Další obrázky:

Udělejte si radost a vyberte si dovolenou vašich snů:
Panoramatický pohled na severní úbočí Kitzsteinhornu
Trasa autem z Prahy:
Typ pro Vás: Pokud si chcete některou z navržených tras odeslat přímo do svého mobilního telefonu, klikněte na mapě na 'Další možnosti'.
Mapa volného ubytování v okolí:
 (po zadání data příjezdu a odjezdu se okamžitě na mapě zobrazují volná ubytování i s cenami)
Booking.com
Booking.com Booking.com
Poznámky návštěvníků:

2011:
Projel jsem hodně míst v Alpách v Rakousku a několikrát i moc pěkný Berchstengaden, ale v Kaprunu jsem měl smůlu - byla revize a tak jedu 12.9.2011. Poučení od lidí, kteří už tuto část Alp navštívili je výborný. Moc všem děkuji - je to cestování určitě lepší než politika v Česku.
Musi.J
Přidáno 12.9.2011

2007:
Před týdnem jsme se vrátili z Kaprunu a cestu lanovkami nahoru jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít. Počasí nám skutečně přálo a tak jsme si mohli hlavy ukroutit za nádhernými pohledy dolů. Jen bych případným zájemcům doporučil, aby nečekali na slevu po 14-té hodině a vydali se nahoru již dopoledne. Jinak vám nezbyde moc času - poslední lanovka z vrcholu totiž odjíždí v 16.45.
autor se nepodepsal
Přidáno 27.6.2007

2003:
Aktuální info k 24.10.2003:
1. počet vleků v provozu:
  - čtyřsedačka u Alpincentra na Gratbahn
  - 3 x kotva na Kitz - und Keeslife
  - 2 x POMA na Schmiedingerlifte
2. připravují další sjezdovku - Sonnenkarbahnen je soustavně zasněžován sněh. děly
3. v Alpincentru je čisto, toalety čisté a zadarmo, ceny v restauraci adekvátní výšce
4. parkoviště z 90% zaplněné, budují další ohromné parkoviště
5. ačkoli jsou parkoviště plná, na sjezdovkách je prázdno, fronty minimální
6. černá sjezdovka je zavřená
7. kabinková lanovka Gletsch.1 + 2 jezdí, jezdí i zubačka z Gipfelstationu (cca 200 m délka)
8. v provozu sjezdovky u již zmíněných vleků - modrá - obtížnost 1 a 4
9. pokud si někdo kupuje skipass na více než 1 den - nestrkat do turniketu, ale pouze ukázat na čidlo, které je z boku tirniketu ve výšce prsou.

Zajíc Milan
Přidáno 27.10.2003

2002:
Pro případné návštěvníky (zájemce o lyžování na zdejším ledovci) připravil několik postřehů Jiří Kordanič.
Celý jeho příspěvek si můžete přečíst ZDE.

Přidáno 9.5.2002 Jiří Kordanič
Toto je místo pro Vaše poznámky a informace. Pokud máte i Vy nějaké zajímavé informace k tomuto místu, neváhejte a podělte se o ně s ostatními.
Kempy v okolí: (řazeno podle vzdálenosti vzdušnou čarou)
Nepřehlédněte:
Image
Sölden ski resort review
Sölden je jednou z nejoblíbenějších lyžařských destinací v Alpách, kterou si oblíbili zejména nizozemští a němečtí lyžaři.

Image
Výlet Schladming: vodopády Riesachwasserfall a jezero Riesachsee (video)
Riesach Falls jsou vodopády ve Schladminger Tauern, asi 10 km jihovýchodně od Schladmingu. Dva nejpůsobivější vodopády jsou známé jako Kleiner a Großer Riesachfall, druhý z nich má spád kolem 70 metrů.

Image
Karstein (Kitzbüheler Alpen) panorama
Panorama z vrcholu Karstein, který je v rakouském Tyrolsku v horské skupině Kitzbüheler Alpen. Vrchol Karsteinu je v nadmořské výšce 1922 m. Na této stránce najdete panorama z vrcholu s popisem okolních hor.

Image
Cumberland Wildpark Grünau (video)
Cumberland Wildpark Grünau je Zoopark o rozloze 60 hektarů s tradičními venkovskými restauracemi uprostřed hor a lesů. Všechny cesty jsou schůdné i s kočárkem či na invalidním vozíku.

Image
Jezero Traunsee (video)
Nejhlubší rakouské jezero Traunsee je v Horním Rakousku. V létě se jeho až 20 stupňů teplá voda hodí ke koupání. V okolí je mnoho turistických zajímavostí a na jezeře funguje lodní doprava.

Image
Jízda na motorce přes Pyhrnpass (video)
Na videu je jízda na motorce přes sedlo Pyhrnpass ve směru od Liezen přes Pyhrnpass na sever k Spital am Pyhrn po jedné z důležitých rakouských silnic B138.

Image
Záhadná hora Kailas (Letem světem)
Kailas je asi nejzáhadnější horou na světě. Je opředena množstvím mýtů a legend. Zatím na ni nevystoupil žádný horolezec. Kailas měří 6714 metrů (podle čínských měření), místní lidé ale tvrdí, že hora má výšku jen 6666 metrů a na vrcholu je údajně...

Facebook - přidejte informace nebo vlastní komentář k této stránce:
Aby komentář viděli i Vaši přátelé, zaškrtněte políčko 'Zveřejnit taky na Facebooku'.
Facebookové stránky ALPY.NET:
Přidejte se ke skupině fanoušků těchto webových stránek na Facebooku a sledujte tam nejaktuálnější informace, diskutujte, ptejte se a sdílejte informace s ostatními milovníky Alp nebo se svými přáteli.
Pokud jste na této straně nenašli potřebnou informaci, zkuste ji vyhledat:
Google
Stránka byla vygenerována 20.5.2024 17:21
Mapa stránek ...