Vysoko nad Kaprunem na severních svazích Kitsteinhornu je soustava lanovek Kaprun Gletscherbahn. Teď už je možné se přímo z centra Kaprunu dostat soustavou lanovek a propojením 3K Kaprun-Kitzsteinhorn-Konnection až těsně pod vrchol Kitzsteinhornu.
  Last minute ubytování v Rakousku - sleva až třetina z nájemní ceny

Kaprun Gletscherbahn

lanovka Kitzsteinhorn

Kaprun Gletscherbahn
Soustava lanovek Kaprun Gletscherbahn Kitzsteinhorn
  Spodní stanice lanovky je přímo u silnice spojujíci Kaprun a Kesselfall - asi 1500m před Kesselfall v údolí Kapruner Tal. Jsou zde veliká parkoviště, na kterých můžete zdarma parkovat.
  Od spodní stanice vedou paralelně dvě lanovky Panoramabahn a od 23. prosince 2001 také nová Gletscherjet 1, která končí kousek nad chatu Salzburger Hütte. Odtud vede dalsí nová lanovka Gletscherjet 2 k Alpincentru [2 446 m n.m.]. Od Alpincentra vede kabinová lanovka Gipfelbahn k panoramatické restauraci ve výšce 3 029 m n.m. pod vrcholem Kitzsteinhornu. Odtud je možné vyjít po fixními ocelovými lany zajištěné cestě až na vrchol Kitzsteinhornu [3 203 m n.m.].
Gletscherjet 1
Spodní stanice lanovky Gletscherjet 1
Informace pro lyžaře:
Sponzorované odkazy:
Lanovky jsou v provozu celoročně mimo období revize.
Celá soustava lanovek překonává výškový rozdíl 2127m a je v provozu celoročně (mimo období revize lanovky) od 8:30 do 16:30 hod.
Lanovka Gletscherjet 1 má 21 kabin (každá pro 24 osob) a jedna její cesta trvá okolo 7 minut (kabiny se pohybují rychlostí 6m/s). Tato lanovka přepraví okolo 1800 osob za hodinu.
Od 19. října 2002 je v provozu i lanovka Gletscherjet 2, která vede od horní stanice Gletscherjet 1 k Alpincentru.
Vrcholová část lanovky (Gipfelbahn) má nejvyšší podpěru na světě. Sloup podepírající nosné lano je 113,6 m vysoký.
Od Alpincentra vede hezká vysokohorská cesta k přehradě Mooserboden.
Pokud jedete na Kitzsteinhorn lyžovat, funguje to tam tak, že lístek (permanentka) se kontroluje pouze při nástupu do lanovek Gletscherjet 1 nebo Panoramabahn - tedy pouze v nástupních stanicích v údolí u silnice a parkovišť. Nahoře v areálu ledovců se již lístky nekontrolují a můžete tam tedy celý areál využívat libovolně. Každý den můžete lístek nebo permanentku pro cestu nahoru použít pouze jednou. Není tedy normálně možné uprostřed dne sjet lanovkou do údolí a potom se zase vrátit nahoru k ledovcům. Pokud to tak chcete nebo musíte udělat, musíte se na tom domluvit s obsluhou lanovky ještě před první cestou nahoru. Většinou je to po domluvě možné.
Od 14. prosince 2018 je v provozu nová desetimístná kabinková lanovka Maiskogelbahn. Ta vede z Kaprunu (768 m n. m.) na Maiskogel (1 570 m n. m.). Přepravní kapacita lanovky je až 2 800 osob za hodinu. Doba jízdy 12 minut. Lanovka vede přes novou mezistanici Stanger.
30. listopadu 2019 bylo dokončené spojení Maiskogelu s Kitzsteinhornem lanovkou 3K Kaprun-Kitzsteinhorn-Konnection. Tato lanovka má kapacitu 2 700 osob za hodinu a jízda trvá 9 minut. V praxi to znamená, že se z centra Kaprunu dostanete šesti lanovkami až na vrcholovou stanici na Kitzsteinhornu ve výšce 3 029 metrů. Tento řetězec lanovek má celkem 12 km. Takto překonané převýšení 2 261 metrů je největší ve Východních Alpách.
K Alpincentru vedla ještě pozemní lanovka, která vedla větší část tunelem. Od požáru v 11. 11. 2000, kdy zde zahynulo 155 lidí, je tato lanovka mimo provoz.
Požár lanovky
Požár lanovky
  K požáru pozemní lanovky tehdy došlo pravděpodobně v důsledku dodatečně namontovaného teplovzdušného ventilátoru v kabině řidiče jedné ze dvou souprav lanovky a netěsnosti tlakové hadice prudce hořlavého hydraulického oleje vedoucí k tlakoměru v kabině.
  Kromě téměř všech cestujících v této soupravě zahynul ještě řidič a jeho jediný cestující ve druhé soupravě a další 3 lidé v horní stanici lanovky, kteří se otrávili kouřem. Jen pár lidí (myslím, že jich bylo asi 6) se zachránilo, protože se vydali na rozdíl od všech ostatních cestujících směrem dolů a vedl je shodou okolností hasič, který zde byl také lyžovat. Ostatní buď uhořeli nebo se otrávili splodinami hoření. K tak prudkému a rychlému požáru přispěl i komínový efekt, který zapříčinil, že se kouř hnal tunelem vzhůru rychlostí až 140km/hod. Záchranáři, kterých byly na místě desítky, nemohli kvůli požáru vstoupit do tunelu a museli čekat, až požár dohoří.
  Provoz pozemní lanovky už nebyl obnoven a lanovka byla nahrazena dvěma novými velkokapacitními kabinovými lanovkami Gletscherjet 1 a Gletscherjet 2.
Dokument o katastrofě pozemní lanovky na Kitzsteinhorn ke které došlo 11.11.2000
  Téměř přesně o dva roky později 15.11.2002 postihla Kaprunské údolí i přírodní katastrofa. Bouře s větrem o rychlosti 200km/hod zničila velkou část lesa. Následky této ničivé bouře jsou na svazích mezi Kaprunem a parkovišti Kesselfall stále dobře patrné.
Kontakty:
Adresa: Gletscherbahnen Kaprun AG, Kitzsteinhornplatz 1a, 5710 Kaprun
Telefon: +43 6547 8700
E-Mail: office@kitzsteinhorn.at
Webové stránky: www.kitzsteinhorn.at
Aktuální informace provozu a cenách:
Spodní stanice lanovky Panoramabahn
Spodní stanice lanovky Panoramabahn
Kabinky lanovky Gletscherjet 2
Kabinky lanovky Gletscherjet 2
Panoramabahn
Panoramabahn
Gletscherbahnen Kaprun - poloha na mapě:
Náhled zobrazení polohy na mapě.
Pro zobrazení na mapě na různých mapových podkladech klikněte na mapu nebo na tento odkaz.

Další obrázky:

Vyberte si ubytování v Rakousku se slevou:
Panoramatický pohled na severní úbočí Kitzsteinhornu
Trasa autem z Prahy:
Typ pro Vás: Pokud si chcete některou z navržených tras odeslat přímo do svého mobilního telefonu, klikněte na mapě na 'Další možnosti'.
Mapa volného ubytování v okolí:
 (po zadání data příjezdu a odjezdu se okamžitě na mapě zobrazují volná ubytování i s cenami)
Booking.com
Booking.com Booking.com
Poznámky návštěvníků:

2011:
Projel jsem hodně míst v Alpách v Rakousku a několikrát i moc pěkný Berchstengaden, ale v Kaprunu jsem měl smůlu - byla revize a tak jedu 12.9.2011. Poučení od lidí, kteří už tuto část Alp navštívili je výborný. Moc všem děkuji - je to cestování určitě lepší než politika v Česku.
Musi.J
Přidáno 12.9.2011

2007:
Před týdnem jsme se vrátili z Kaprunu a cestu lanovkami nahoru jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít. Počasí nám skutečně přálo a tak jsme si mohli hlavy ukroutit za nádhernými pohledy dolů. Jen bych případným zájemcům doporučil, aby nečekali na slevu po 14-té hodině a vydali se nahoru již dopoledne. Jinak vám nezbyde moc času - poslední lanovka z vrcholu totiž odjíždí v 16.45.
autor se nepodepsal
Přidáno 27.6.2007

2003:
Aktuální info k 24.10.2003:
1. počet vleků v provozu:
  - čtyřsedačka u Alpincentra na Gratbahn
  - 3 x kotva na Kitz - und Keeslife
  - 2 x POMA na Schmiedingerlifte
2. připravují další sjezdovku - Sonnenkarbahnen je soustavně zasněžován sněh. děly
3. v Alpincentru je čisto, toalety čisté a zadarmo, ceny v restauraci adekvátní výšce
4. parkoviště z 90% zaplněné, budují další ohromné parkoviště
5. ačkoli jsou parkoviště plná, na sjezdovkách je prázdno, fronty minimální
6. černá sjezdovka je zavřená
7. kabinková lanovka Gletsch.1 + 2 jezdí, jezdí i zubačka z Gipfelstationu (cca 200 m délka)
8. v provozu sjezdovky u již zmíněných vleků - modrá - obtížnost 1 a 4
9. pokud si někdo kupuje skipass na více než 1 den - nestrkat do turniketu, ale pouze ukázat na čidlo, které je z boku tirniketu ve výšce prsou.

Zajíc Milan
Přidáno 27.10.2003

2002:
Pro případné návštěvníky (zájemce o lyžování na zdejším ledovci) připravil několik postřehů Jiří Kordanič.
Celý jeho příspěvek si můžete přečíst ZDE.

Přidáno 9.5.2002 Jiří Kordanič
Toto je místo pro Vaše poznámky a informace. Pokud máte i Vy nějaké zajímavé informace k tomuto místu, neváhejte a podělte se o ně s ostatními.
Kempy v okolí: (řazeno podle vzdálenosti vzdušnou čarou)
Nepřehlédněte:
Image
Cesta z Mayrhofenu přes Edelhütte na Ahornspitze
Typ na jednodenní výlet v oblasti Mayrhofenu (Zillertal). Větší část cesty, minimálně okruh k chatě Edelhütte, se dá naplánovat jako nenáročný rodinný výlet s dětmi. Další část cesty až do sedla, které je jihozápadně od 2973m vysokého vrcholu Ahornspitze, zvládnou děti také.

Image
Jezero Traunsee (video)
Nejhlubší rakouské jezero Traunsee je v Horním Rakousku. V létě se jeho až 20 stupňů teplá voda hodí ke koupání. V okolí je mnoho turistických zajímavostí a na jezeře funguje lodní doprava.

Image
Katrin Klettersteig Bad Ischl (video)
Na videu je Katrin Klettersteig - poměrně snadná a příjemná ferrata, jsou zde ale také místa dost exponovaná. Tato zajištěná cesta je poblíž městečka Bad Ischl.

Image
Jezero Almsee (video)
Na severním okraji pohoří Totes Gebirge je krásné jezero Almsee, které je snadno dostupné autem a kolem kterého vede hezká procházková trasa. Zároveň je zdejší parkovište i vhodným nástupním místem pro náročnější tůry.

Image
Vysokohorská silnice Grossglockner Hochalpenstrasse
Alpská vysokohorská silnice Großglockner Hochalpenstraße vede jednou z nejkrásnějších částí národního parku Vysoké Taury (Hohe Tauern) – od střediska Fusch a osady Ferleiten na severní straně do městečka Heiligenblut na straně jižní.

Image
Zajištěná cesta Priel Klettersteig (video)
Dlouhá zajištěná cesta Priel Kletterteig (obtížnost D) měří 2.130 metrů a až k vrcholovému kříži na nejvyšším vrcholu Totes Gebirge Grosser Priel ve výšce 2.515 m n.m. překonává převýšení 900 metrů.

Image
Záhadná hora Kailas (Letem světem)
Kailas je asi nejzáhadnější horou na světě. Je opředena množstvím mýtů a legend. Zatím na ni nevystoupil žádný horolezec. Kailas měří 6714 metrů (podle čínských měření), místní lidé ale tvrdí, že hora má výšku jen 6666 metrů a na vrcholu je údajně...

Facebook - přidejte informace nebo vlastní komentář k této stránce:
Aby komentář viděli i Vaši přátelé, zaškrtněte políčko 'Zveřejnit taky na Facebooku'.
Facebookové stránky ALPY.NET:
Přidejte se ke skupině fanoušků těchto webových stránek na Facebooku a sledujte tam nejaktuálnější informace, diskutujte, ptejte se a sdílejte informace s ostatními milovníky Alp nebo se svými přáteli.
Pokud jste na této straně nenašli potřebnou informaci, zkuste ji vyhledat:
Google
Stránka byla vygenerována 26.2.2024 11:37
Mapa stránek ...