Kaprun leží na severním okraji pohoří Vysoké Taury v nadmořské výšce 786 m n.m. V zimě je častým cílem lyžařů, ale nabídnout toho má dost i v létě. Kaprun je ideálním výchozím místem pro lehké i obtížnější tůry a je také vstupní branou do celé oblasti Národního parku Vysoké Taury. Kaprun má necelé tři tisíce obyvatel a nachází se v Salcbursku asi 7km od Zell am See.

Kaprun

786 m n.m.

Kaprun
Kaprun
  Kaprun je známé středisko zimních sportů a turistiky ležící v údolí Salzach na severním okraji Vysokých Taur (Hohe Tauern) na začátku údolí Kapruner Tal.
Kaprun je zmiňován už v roce 931 jako Chataprunnin v Codexu Odalberti. Nad Kaprunem byl ve 12. století postaven hrad. Během druhé světové války se začala nad Kaprunem budovat přečerpávací vodní elektrárna. Vodní dílo bylo dokončeno až po válce. A spodní přehrada Wasserfallboden (její dostavba) byla financována z Marshallova plánu. Poté, co byla v roce 1965 otevřena lanovka k ledovci na severních svazích Kitzsteinhornu, stal se prvním rakouským ledovcovým lyžařským střediskem. Pozemní lanová dráha byla otevřena v roce 1974. Lanovka se v roce 2000 stala dějištěm požáru při němž zahynulo 152 lidí. Později byly zbytky pozemní lanovky zlikvidovány (část bývalé pozemní lanovky je vidět na tomto obrázku) a nahradila ji kabinová lanovka (později ještě zduplikovaná a zmodernizovaná), která byla v provozu již před katastrofou a sloužila jako paralelní varianta pro přístup k ledovci. Dnes katasstrofu na Kitzsteinhornu připomíná už jen památník na parkovišti u spodní stanice kabinové lanovky. Top moderní lanovka 3K K-onnection nyní navíc dopraví cestující i přímo z centra Kaprunu až na ledovcový Kitzsteinhorn a došlo tak k propojení dvou původních skiareálů Kitzsteinhorn a Maiskogel.
  Od Kaprunu se jižním směrem k Kesselfall [1060m] a přehradě Mooserboden [2045m] rozkládá údolí Kapruner Tal. Je to jedno z nejkrásnějších údolí v celých Alpách. Jsou zde lanovky Maiskogelbahn a Kaprun Gletscherbahn. Individuální automobilová doprava tímto údolím je možná pouze k Kesselfall [1060m]. Dále je možno dojet místní autobusovou dopravou kolem přehrady Wasserfallboden až k přehradě Mooserboden. Autobus nejpve překonává značný vyškový rozdíl v nákladní lanovce. Podrobnosti najdete v popisu ke speciální autobusové přepravě Tauernkraft Kaprun. Pouze pár minut od centra města je soutěska Sigmund-Thun-Klamm.
Sponzorované odkazy:
Kaprun - poloha na mapě:
Náhled zobrazení polohy na mapě.
Pro zobrazení na mapě na různých mapových podkladech klikněte na mapu nebo na tento odkaz.
Informace pro lyžaře:
Běžkařská oblast v okolí Kaprunu nabízí dohromady přes 40 km běžeckých tratí. Samotný Kaprun disponuje 20 km výborně upravených tratí, z toho 3 km dlouhou vysokohorskou trasou v nadmořské výšce 2 900 m na Kitzsteinhornu.
Noční tratě vedou jak Kaprunem, tak i Schüttdorfem, obě v délce 3 km. Lyžařská střediska Zell am See a Kaprun jsou vzájemně propojena a města jsou od sebe vzdálena 7 km. Běžecké stopy mezi Zel l am See a Kaprunem jsou pro bruslaře i klasiky ideální. Všechny tratě jsou přehledně značeny.
Cesty:
Kaprun ⇒ spodní stanice lanovky Maiskogelbahn [832m], 0:15, (snadné)
Kaprun ⇒ Salzburger Hütte [1860m], 4:00, 1075/0m, 9 km, (snadné)
Kaprun ⇒ Gleiwitzer Hütte [2176m], 5:00

Fotografie z Kaprunu:

Poznámky návštěvníků:

2010:
Kaprun a okolí je super. Na Kitzsteinhorn je skvělé lyžování, ale i nelyžaři si přijdou na své, protože když vyjedete až na vrchol, ten je 3.029m nad mořem, tak vidíte až na jezero Zell am See. To je další skvělé místo, dá se jít podél celého jezera a všude kolem jsou hory a zajímavá místa, kam se jít podívat. Byla jsem ubytovaná v Kaprunu v Hotelu St.Florian a je to tam super, všecjno, dům, lidi, služby, veškerý personál mluví česky. V této oblasti si jak v zimě, tak v létě, každý přijde na své. Můžu jen doporučit.
Peťula Sokolov
Přidáno 3.2.2010

2007:
Všem doporučuji navštívit soutěsku Sigmund-Thun Klam. Vstupné je € 3,20 pro dospělé a € 2,20 pro děti do 15 let. Projít celý okruh trvá 30 minut až 1 hodinu. Není to vůbec náročná cesta, zvládnou to i malé děti.
Přidáno 25.6.2007 Navrátilová

2004:
Cena ubytování v kempu "Zur Muhle" pro 2 dospělé, auto a stan byla v srpnu 2004 € 18,00. Kemp je velice příjemný, k dispozici je v ceně bazén.
Aleš Juchelka (www.tatry.cz)
Přidáno 16.8.2004
Toto je místo pro Vaše poznámky a informace. Pokud máte i Vy nějaké zajímavé informace k tomuto místu, neváhejte a podělte se o ně s ostatními.
Mapa volného ubytování v okolí:
 (po zadání data příjezdu a odjezdu se okamžitě na mapě zobrazují volná ubytování i s cenami)
Booking.com
Booking.com Booking.com
Vyberte si ubytování v Rakousku:
Kempy v okolí: (řazeno podle vzdálenosti vzdušnou čarou)
Nepřehlédněte:
Image
Traunstein po cestě Naturfreundesteig a Mairalmsteig (video)
Na východní straně jezera Traunsee vede hezká panoramatická cesta na vrchol Traunstein a k chatám Gmundner Hütte a Traunsteinhaus. Trasa má převýšení 1300 m.

Image
Jízda na motorce přes Pyhrnpass (video)
Na videu je jízda na motorce přes sedlo Pyhrnpass ve směru od Liezen přes Pyhrnpass na sever k Spital am Pyhrn po jedné z důležitých rakouských silnic B138.

Image
3K K-ONNECTION Kaprun - Maiskogel - Kitzsteinhorn (video)
Z centra Kaprunu šesti lanovkami až na Kitzsteinhorn do výšky 3 029 metrů. Tento řetězec lanovek má celkem 12 km. Překonané převýšení 2 261 metrů je největší ve Východních Alpách.

Image
Záhadná hora Kailas (Letem světem)
Kailas je asi nejzáhadnější horou na světě. Je opředena množstvím mýtů a legend. Zatím na ni nevystoupil žádný horolezec. Kailas měří 6714 metrů (podle čínských měření), místní lidé ale tvrdí, že hora má výšku jen 6666 metrů a na vrcholu je údajně...

Image
Katrin Klettersteig Bad Ischl (video)
Na videu je Katrin Klettersteig - poměrně snadná a příjemná ferrata, jsou zde ale také místa dost exponovaná. Tato zajištěná cesta je poblíž městečka Bad Ischl.

Image
Podrobný popis cesty Kitzsteinhorn - Alpincenter ⇒ Mooserboden
Tato nádherná vysokohorská cesta je v oblasti Glockneru blízko známých turistických středisek Kaprun a Zell am See. Vede od spodní stanice vrcholové lanovky na Kitzsteinhorn (Gipfelbahn) přes sedlo Nördliche Kammerscharte ve výšce 2 636 m n.m., kolem usedlosti Fürthermoaralm až k přehradní nádrži Mooserboden (2 036 m n.m.).

Image
Bad Ischl - prohlídka města (video)
Bad Ischl je známé rakouské lázeňské město. Město má dlouhou historii a je charakteristické jako letní sídlo císařského dvora. Leží v jižní části Horního Rakouska u řeky Traun v centru oblasti Solné komory.

Facebook - přidejte informace nebo vlastní komentář k této stránce:
Aby komentář viděli i Vaši přátelé, zaškrtněte políčko 'Zveřejnit taky na Facebooku'.
Facebookové stránky ALPY.NET:
Přidejte se ke skupině fanoušků těchto webových stránek na Facebooku a sledujte tam nejaktuálnější informace, diskutujte, ptejte se a sdílejte informace s ostatními milovníky Alp nebo se svými přáteli.
Pokud jste na této straně nenašli potřebnou informaci, zkuste ji vyhledat:
Google
Stránka byla vygenerována 8.12.2022 01:16
Mapa stránek ...