Na horním konci údolí Kapruner Tal jižně od Kaprunu jsou dvě přehradní nádrže Mooserboden a níže položená přehrada Wasserfallboden. Autem se sem sice dojet nedá a do tohoto východiska vysokohorských tůr a hrolezeckých cest je možné dojet autobusem. Díky tomu zde bývá v hlavní turistické sezóně poněkud rušno.

Přehradní nádrž Mooserboden

2 036 m n.m.

Přehradní nádrž Mooserboden
Přehradní nádrž Mooserboden
  Na jižním konci údolí Kapruner Tal vedoucího od Kaprunu je vodní dílo Mooserboden s elektrárnami "Tauernkraftwerke Glockner-Kaprun". Vodní dílo se skládá ze dvou nádrží. Spodní nádrž Wasserfallboden je v nadmořské výšce 1 672 m. Její přehradní hráz Limbergsperre je vysoká 120 m a délku koruny má 375 m. Horní přehradní nádrž Mooserboden je v nadmořské výšce 2036m. Má dvě přehradní hráze. Moosersperre má výšku 107 m a délku koruny hráze 494 m. Drossensperre má výšku 112 m a délku koruny hráze 357 m. V této nádrži je při hladině ve výšce 2 036 m objem vody 86.6 milionu m3 vody.
  Obě přehrady jsou napojeny na vodní elektrárnu Tauernkraftwerke Kaprun. S plány na výstavbu tohoto komplexu se začalo roku 1928. K největšímu pokroku na stavbě došlo ale až v rámci Marshallova plánu na obnovu poválečné Evropy. Hlavní část přehrady byla otevřena roku 1955.
  Mezi oběma přehradními hrázemi je 2 112 m vysoký vrcholek Höhenburg, kde bývalo ubytovací zařízení horolezecké školy Naturfreunde Hochgebirgsschule. Je zde také cvičná horolezecká škola a cvičná ferrata.
  Na přehradě Mooserboden je fotoautomat, dle návodu se vyfotíte a fotku je pak možné najít na internetu na adrese https://kaprun.it-wms.com (tu svoji najdete dle data a času v galerii).
  Na pravé straně přehrady Moserboden (zdola, při výstupu) je v budově Warterhaus winterraum, a to otevřený i v létě. Winterraum provozuje Verbund, tedy elektrárenská společnost a ubytování je proto velmi levné.
(zdroj: Pavel Mikuš, srpen 2015)
Sponzorované odkazy:
Panoramatický pohled na Mooserboden z Höhenburg
Panoramatický pohled na Mooserboden a Wasserfallboden
Mooserboden - poloha na mapě:
Náhled zobrazení polohy na mapě.
Pro zobrazení na mapě na různých mapových podkladech klikněte na mapu nebo na tento odkaz.
Přehradní nádrž Mooserboden
Pohled od přehradní hráze Moosersperre. Vlevo je Schwarzköpfl [3120m] a vpravo vzadu je Hohe Riffl [3346m].
Přístup autem:
je možný od Kaprunu údolím Kapruner Tal pouze na velká parkoviště u vodopádu Kesselfall. Dále je možno pokračovat pouze speciální autobusovou linkou Tauernkraft Kaprun až k nádrži Mooserboden. Nebo pěšky po ve "Virtuálním průvodci" podrobně popsané cestě Kesselfall Alpenhaus ⇒ Fürthermoaralm ⇒ Mooserboden.
V blízkosti konečné stanice autobusu je možno nabrat pitnou vodu (pramen), přímo v budově u konečné stanice naleznete i toalety.
Občerstvení je možné v restauraci, samoobslužné jídelně nebo v některém stánku. Za celkem rozumné ceny.
Zdarma můžete také navštívit muzeum které je ve střední části na dvě části rozdělené přehradní hráze pod Höhenburgem.
V okolí najdete:
Cesty:
Kesselfall Alpenhaus [1060m] ⇒ Mooserboden, 3:30, 980/0m, (středně obtížné)
Kitzsteinhorn - Alpincenter [2446m] ⇒ Mooserboden, 4:00, 490/900m, (středně obtížné)
Mooserboden ⇒ Krefelder Hütte [2295m], 5:00, 900/641m, 8 km, cesta 726, (středně obtížné)
Mooserboden ⇒ Gleiwitzer Hütte [2176m], 5:30, 1030/900m, 10 km, cesta 723, (pouze pro zkušené, jištění!)
Mooserboden ⇒ Heinrich Schwaiger Haus [2802m], 2:30, 760/0m, 3 km, cesta 718, (středně obtížné)
Mooserboden ⇒ Rudolfshütte [2315m], 5:00, cesta 716, (středně obtížné)
Mooserboden ⇒ Hochgebirgsschule Kaprun, 0:10, 30/0m, 0.5 km, (snadné)
Mooserboden ⇒ Fürthermoaralm [1805m], 0:30, 0/230m, (snadné)
Mooserboden ⇒ Kesselfall Alpenhaus [1060m], 2:30, 0/980m, (středně obtížné)
Mooserboden ⇒ Kitzsteinhorn - Alpincenter [2446m], 4:45, 900/490m, (středně obtížné)
Podrobné popisy cest:
Hochgebirgsstauseen Kaprun - video
stavba přehrad Mooserboden a Wasserfallboden - video
Udělejte si radost a vyberte si dovolenou vašich snů:
Poznámky návštěvníků:

2015:
18.8.2015 Na pravé straně přehrady Moserboden (zdola, při výstupu) je v budově Warterhaus winterraum, a to otevřený i v létě. Winterraum provozuje Verbund, tedy elektrárenská společnost a ubytování je proto velmi levné.
Pavel Mikuš
Přidáno 26.8.2015

2011:
4.7.2011 - předem děkuji za tyto stránky, které nám moc pomohly při výběru cesty na přehradu Mooserboden (popsaná cesta "Kitzsteinhorn (Alpincenter) - Mooserboden (cesta 726)"). Tuto cestu můžu opravdu doporučit! Vyjeli jsme lanovkou na Aplicentrum (u pokladny seženete i "turistickou" mapku). Výšlap od Alpicentra, není příliš náročný, je dobře značený, na hřebenu nádherný výhled na Zell am See, a obě přehrady.
Na přehradě Mooserboden je fotoautomat, dle návodu se vyfotíte a fotku je pak možné najít na internetu na adrese https://www.verbund.com/tm/de/kaprun (tu svoji najdete dle data a času v galerii).
Přeji hezké zážitky a admine děkuji za tip!
Petr
Přidáno 11.7.2011

2008:
14.7.2008: zdravím admina, a děkuji za tyto stránky, které nakonec byly rozhodujícím faktorem při výberu konečné lokace.
  Všem návštěvníkům tohoto místa doporučuji výšlap od Mooserbodenu na Grieskogel, ev. dále na Hochaiser, cesta za dobrého počasí nevyžadovala žádné zvláštní úsilí, krom překonání přiměřeného převýšení. Jediné co naprosto zklamalo, byly poměrně drahé rakouské Wanderkarte f.Kompass, které i v měřítku 1:30.000 byly naprosto nepoužitelné. Mapový podklad sám o sobě byl samozřejmě přesný, ale veškeré doplněné informace zcela mimo. ANI JEDNA z namalovaných tras neodpovídala skutečnosti, a hlavním podkladem pro nás byla mapka, kterou lze zdarma vytáhnout ze samoobslužných zásobníků u každé kasy, či infocentra.
  Dále bych chtěl každého návštěvníka upozornit, aby si nechal dostatečnou časovou rezervu na prohlídku expozic u přehrady Mooserboden, min. 2hod., protože dobové fotky a filmy z období válečné a poválečné výstavby tohoto díla jsou naprosto fascinující. Už jen heslo duchovního otce celé této soustavy tunelových přivaděčů a podzemních elektráren o výkonu 1/4 Temelína: "stavitelství v horách je jen transportní problém" u fotky zástupu Rakouských "šerpů" s metrákovými náklady zanechá hluboký dojem.
S pozdravem Petr
Přidáno 15.7.2008

2007:
Ahoj, byli jsme tento víkend (22.9.2007) na Mooserboden. Autobus zpáteční pořád 16,50E. Pro auta dole parkování zadarmo. Bylo tam fakt krásně. Je tam i takovej přístroj na focení, kde lze pořídit fotky a vyzvednout si je na nějaké internetové adrese. NO A TU SEM ZAPOMNĚL - neví to náhodou někdo prosím?

autor se nepodepsal ani nezanechal email

(Zkuste se obrátit na turistickou informacni kancelar v Kaprunu email: welcome@europasportregion.info nebo na paní Andreu Gaßner email: gassnera@verbund.at z Tauern Touristik - Jirka Hrbáček)
Přidáno 20.6.2005

2005:
Byli jsme tento víkend okolo přehrady Mooserboden. Autobus od Kesselfall Alpenhaus, kde je parking zdarma, stojí letos tam i zpět € 16,50. Jeden směr € 10,00. První nahoru jede 8:10 tak nemá stejně cenu vstávat brzo jako my:-), když chcete teda busem nahoru. Zpáteční poslední od přehrady jezdí nějak kolem 17:30.
Na hrázi přehrady je infocentrum se zajímavou expozicí. WC u konečné Busu na přehradě v provozu s pitnou vodou i přes noc. když odjede poslední bus tak je tam božský klid. Jinak na vršku mezi hrázemi je kopeček Höhenburg. Pro zpestření pobytu tam je docela slušná umělá (betonová) stěnka. Pak je tam o něco výš přírodní skála. Používá ji místní Hochgebirg schule pro výcvik. Asi 6 cest od 2-6 UIAA. Je tam asi i 40 m cvičná ferata, která začíná nad infocentrem.
Jarda Kunc
Přidáno 20.6.2005

2004:
Winterraum mezi hrázemi nám nebyl k přespání nabídnut (srpen 2004), bylo možné přespat jedině v chatce s několika pokoji. Náš pokojík měl 5 lůžek (velice pohodlný, s elektrickým vařičem) za € 7,00 na osobu. K dispozici byl i dražší pokoj s umyvadlem a sprchou. Majitelé jsou opravdu velice příjemní a ochotni vám pomoci.
Aleš Juchelka (www.tatry.cz)
Přidáno 16.8.2004

2003:
Na kopečku mezi oběma hrázemi nádrže Mooserboden se nachází winterraum. Je umístěn v podkroví nejvýše položené chaty (na fotografii je dobře vidět). Přes léto (od konce května do začátku září) se platí € 3,00 za noc, jinak je ubytování zdarma. Chata a přilehlé objekty patří spolku Naturfreunde.
Paní správcová mluví česky a přijme vás s otevřenou náručí!
Pavel
Přidáno 2.6.2003
Pohled na nádrže z "ptačí perspektivy" z Klokerinu 3419 m.n.m. https://sweb.cz/dlouhastreka/taury_f10.htm
Filip
Přidáno 27.5.2003
Toto je místo pro Vaše poznámky a informace. Pokud máte i Vy nějaké zajímavé informace k tomuto místu, neváhejte a podělte se o ně s ostatními.
Mapa volného ubytování v okolí:
 (po zadání data příjezdu a odjezdu se okamžitě na mapě zobrazují volná ubytování i s cenami)
Booking.com
Booking.com Booking.com
Kempy v okolí: (řazeno podle vzdálenosti vzdušnou čarou)
Nepřehlédněte:
Image
Lyžařské zájezdy
V lyžařských zájezdech jsou zpravidla zahrnuty služby ubytování (v některých případech se stravováním), skipas, záruka sněhu, Best-Price-záruka, potvrzení o pojištění CK proti úpadku. Dále se můžete pojistit proti stornu a v nabídce je i komplexní cestovní pojištění.

Image
Jízda na motorce přes Pyhrnpass (video)
Na videu je jízda na motorce přes sedlo Pyhrnpass ve směru od Liezen přes Pyhrnpass na sever k Spital am Pyhrn po jedné z důležitých rakouských silnic B138.

Image
Lyžařské oblasti v rakouských Alpách, přehled skiareálů, informace pro lyžaře
V popisu rakouských lyžařských středisek naleznete sněhové zpravodajství, aktuální počet vleků a lanovek v provozu, mapku lyžařského areálu, stručný popis ski areálu, kontakty na lyžařské školy, předpověď počasí, videa z oblasti, ceny skipasů, informace o ubytování v okolí a další informace.

Image
Bad Mitterndorf (video)
Bad Mitterndorf vás nezklame v žádném případě. Do Bad Mitterndorfu se vyplatí vyrazit na prodloužený víkend, ale klidně i na dva týdny. Nudit se tu určitě nebudete.

Image
Jezero Offensee (video)
Trochu zastrčené jezero Offensee najdete na západním konci pohoří Totes Gebirge v nadmořské výšce 649 m. Jezero je snadno dostupné i autem, je vhodné ke koupání i k procházkám.

Image
Katrin Klettersteig Bad Ischl (video)
Na videu je Katrin Klettersteig - poměrně snadná a příjemná ferrata, jsou zde ale také místa dost exponovaná. Tato zajištěná cesta je poblíž městečka Bad Ischl.

Image
Harakiri - nejstrmější sjezdovka v Rakousku
Kde je nejprudší sjezdovka v Rakousku? Nejstrmější sjezdovkou v Rakousku je sjezdovka Harakiri Penken v lyžařském areálu Mayrhofen v Tyrolském Zillertalu.

Facebook - přidejte informace nebo vlastní komentář k této stránce:
Aby komentář viděli i Vaši přátelé, zaškrtněte políčko 'Zveřejnit taky na Facebooku'.
Facebookové stránky ALPY.NET:
Přidejte se ke skupině fanoušků těchto webových stránek na Facebooku a sledujte tam nejaktuálnější informace, diskutujte, ptejte se a sdílejte informace s ostatními milovníky Alp nebo se svými přáteli.
Pokud jste na této straně nenašli potřebnou informaci, zkuste ji vyhledat:
Google
Stránka byla vygenerována 26.11.2022 21:28
Mapa stránek ...