Königsjodler Klettersteig byl vybudován v roce 2001. Jedná se sportovní zajištěnou cestu v Berchtesgadenských Alpách jihozápadně od Salcburku, která je hodnocená stupněm obtížnosti D – velmi obtížná. Ferrata je díky své extrémní délce a velké nadmořské výšce řazena k nejtěžším sportovním ferratám východních Alp. Cesta je vhodné jen pro zkušené lezce, kteří již mají zkušenosti z cest podobné obtížnosti.
  Last minute ubytování v Rakousku - sleva až třetina z nájemní ceny

Königsjodler klettersteig

nádherný, ale obtížný výstup na Hochkönig a k chatě Matrashaus

Königsjodler klettersteig
Königsjodler klettersteig
6.8.2018: Důležité upozornění!
Možné poškození lana na Königsjodler klettersteig!
Nepoužívejte lanový most Flying Fox!
Podle informací z chaty Matrashaus je možné, že ocelové lano v úseku Flying Fox zajištěné cesty Königsjodler je poškozené. Poškození není moc vidět a bylo způsobeno pravděpodobně bleskem.
Tento úsek je možné obejít, proto lanový most Flying Fox zatím z bezpečnostních důvodů obcházejte.

7.8.2018: Aktualizace
Poškozené lano na Königsjodler klettersteig (lanový most Flying Fox) už je opraveno.
Celá cesta je tak opět normálně použitelná.
Klettersteig začíná poblíž chaty Erichhütte a zdolává masiv Hochkönigu z jižní strany. Horní konec zajištěné cesty je na vrcholu Hoher Kopf (2875 m.n.m.) asi 700 metrů západně od vrcholu Hochkönigu a chaty Matrashaus.
Königsjodler Klettersteig (mapa) byl vybudován v roce 2001. Jedná se o sportovní zajištěnou cestu, která je hodnocená stupněm obtížnosti D – velmi obtížná. Ferrata je díky své extrémní délce a velké nadmořské výšce řazena k nejtěžším sportovním ferratám východních Alp. Kramle a stupy jsou leckdy dost daleko od sebe. Nezbytně nutná je výborná fyzická kondice a dostatečná síla v pažích lezce. Cesta vede často přímo po úzkém skalním hřebeni, jsou na ní malé i velké průrvy a překonávání špičatých skalních věží je fyzicky náročné, stejně jako překonávání některých lanových mostů. Cesta je vhodná jen pro zkušené lezce, kteří již mají zkušenosti z cest podobné obtížnosti. Na cestě jsou velmi vzdušné pasáže. Pro začátečníky, osoby malé postavy a děti je tento klettersteig naprosto nevhodný. Samozřejmostí je kompletní ferratové vybavení, přilba i lezecké rukavice. Kladka se bude hodit pro překonání lanového mostu Flying Fox. Při sestupu se pak mohou hodit i mačky. Na cestu se rozhodně nevydávejte za zhoršeného počasí a už vůbec ne pokud hrozí nebezpečí bouřek. To sice platí pro všechny zajištěné cesty, ale zde to platí absolutně. Cesta je dlouhá.
Sponzorované odkazy:
Výchozím bodem je parkoviště (mapa) u odbočky k chatě Erichhütte asi 600m za Dientner Sattel. Autem je to ze Salcburku po dálnici A10 směrem na Bischofshofen a dále po silnici číslo B164 (Hochkönigstraße) přes Mühlbach am Hochkönig.
Ze Salcburku je to po této trase asi 70km – tedy necelou hodinu. Parkoviště je v nadmořské výšce 1368m.
Z parkoviště k chatě Erichhütte (1540 m.n.m.) je to po příjezdové cestě asi 1,5 km, tedy asi 30 minut chůze do kopce.
Chata Erichhütte byla postavená v roce 1894. Otevřená bývá od poloviny května do konce října. Kapacita této chaty je 28 míst a patří Rakouskému alpskému svazu (OeAV).
Od chaty vede cesta pěšinou po loukách. Kousek nad chatou na rozcestí se držte vlevo. Cesta vpravo odbočuje na Taghaube. Cesta se dále začíná klikatit a s přibývající výškou mizí i zbytky kleče. Stále se držte vlevo protože vpravo je další odbočka, tentokrát na Granlspitz. Dále vede cesta jako kamenitá stezka až do sedla Hohe Scharte (2310 m.n.m.), kde začíná Königsjodler Klettersteig. Ve dne je úsek od parkoviště k chatě Erichhütte a dále k začátku zajištěné cesty přehledný. Často se zde ale chodí ještě před rozedněním a pak je to ve světle čelovky o něco náročnější. Od chaty Erichhütte k nástupu na klettersteig je to asi 1:30 hod.
Königsjodler klettersteig
Königsjodler klettersteig
Königsjodler Klettersteig překonává asi 700 výškových metrů a je dlouhý 1700m. Výstup trvá asi 5:30 hod. Konec zajištěné cesty je na Hoher Kopf (2875 m.n.m.).
Z Hoher Kopf je to asi 30 minut na vrchol Hochkönig a k chatě Matrashaus, kde možné přespat. Chata byla postavená v roce 1898 rakouským spolkem Osterreichischer Touristenklub. Nynější podoba chaty je z roku 1985. Chata má kapacitu asi 100 míst k přespání.

Sestupová trasa z Hoher Kopf vede přes sedlo Birgkarscharte, kde se odbočuje vpravo a po cestě číslo 432 kotlem Birgkar strmě dolů. Suťoviště Birgkar je nepříjemné a pokud jsou zde ještě zbytky sněhu, tak i dosti nebezpečné. Dále vede cesta do sedla Hohe Scharte a zpět kolem Erichhütte na parkoviště. Celý sestup trvá něco málo přes 3 hodiny.

Pokud se chcete sestupu přes Birgkar vyhnout, můžete zvolit mnohem bezpečnější, ale také mnohem delší cestu přes chaty Matrashaus, Mitterfeldalm a Arthurhaus. Odtud pak autobusem nebo autem zpět na parkoviště. To už se ale za jeden den zvládnout nedá.

V každém případě je vhodné si před zdoláváním této zajištěné cesty přivstat. Cestu od parkoviště alespoň k chatě Erichhütte je dobré zvládnout ještě za tmy a dostat se k nástupu na Königsjodler Klettersteig co nejdříve po rozednění. Zbude pak dostatek času na výstup touto velmi náročnou cestou i na úžasné pohledy na okolní hory. Je potřeba počítat i s nějakou časovou rezervou pro případ, že se po cestě bude pohybovat více lezců, což je za hezkého počasí běžné. Čelovku si vezměte s sebou nejen kvůli časnému rannímu nástupu, ale raději i pro případný večerní sestup.
Königsjodler klettersteig
Königsjodler klettersteig
Náhled zobrazení polohy na mapě.
Pro zobrazení na mapě na různých mapových podkladech klikněte na mapu nebo na tento odkaz.
Königsjodler klettersteig - video
Vyberte si ubytování v Rakousku:
Königsjodler klettersteig - video
Booking.com Booking.com
Königsjodler klettersteig
Königsjodler klettersteig
Trasa autem z Prahy:
Typ pro Vás: Pokud si chcete některou z navržených tras odeslat přímo do svého mobilního telefonu, klikněte na mapě na 'Další možnosti'.
Kempy v okolí: (řazeno podle vzdálenosti vzdušnou čarou)
Poznámky návštěvníků:
Nikdo zatím k této stránce nepřidal vlastní zkušenosti, informace ani názory. Buďte první a podělte se s ostatními o své pozitivní i negativní dojmy a pomozte zkvalitnit, doplnit nebo opravit informace na této stránce.
Toto je místo pro Vaše poznámky a informace. Pokud máte i Vy nějaké zajímavé informace k tomuto místu, neváhejte a podělte se o ně s ostatními.
Facebook - přidejte informace nebo vlastní komentář k této stránce:
Aby komentář viděli i Vaši přátelé, zaškrtněte políčko 'Zveřejnit taky na Facebooku'.
Facebookové stránky ALPY.NET:
Přidejte se ke skupině fanoušků těchto webových stránek na Facebooku a sledujte tam nejaktuálnější informace, diskutujte, ptejte se a sdílejte informace s ostatními milovníky Alp nebo se svými přáteli.
Nepřehlédněte:
Image
Rakouská dálniční známka
Kolik stojí rakouská dálniční známka. Kam se nalepuje. Dá se koupit přes internet? Jak funguje elektronická dálniční znánka. Na kterých úsecích dálnic není potřeba. Kompletní informace o rakouských dálničních známkách.

Image
Alpbach: sjezd podél Verbindungsbahn po červené sjezdovce číslo 13
Video z oblasti Alpbach - Wildschönau. Sjezd od horní stanice kabinové lanovky Verbindungsbahn po červené sjezdovce číslo 13.

Image
Sopka Stromboli nedaleko Sicílie vybuchla
Sopka Stromboli na stejnojmenném italském ostrově nedaleko Sicílie dnes vybuchla, exploze byla podle agentury ANSA silnější než ta ze začátku července.

Image
Lyžařské středisko Sölden
Skiareál Sölden je na konci údolí Ötztal v rakouském Tyrolsku. V horní části lyžařského areálu jsou dva ledovce - strmější Rettenbach a mírný Tiefenbach. S nedostatkem sněhu zde v celé dlouhé zimní sezóně nebývá žádný problém, v každém případě spodní část lyžařského areálu může být i uměle zasněžována.

Image
Cesta z Mayrhofenu přes Edelhütte na Ahornspitze
Typ na jednodenní výlet v oblasti Mayrhofenu (Zillertal). Větší část cesty, minimálně okruh k chatě Edelhütte, se dá naplánovat jako nenáročný rodinný výlet s dětmi. Další část cesty až do sedla, které je jihozápadně od 2973m vysokého vrcholu Ahornspitze, zvládnou děti také.

Pokud jste na této straně nenašli potřebnou informaci, zkuste ji vyhledat:
Google
Stránka byla vygenerována 26.2.2021 08:04
Mapa stránek ...