Průvodce po Alpách
Dnes je 18. 1. 2017    
ALPY.NET PRŮVODCE POČASÍ LYŽOVÁNÍ UBYTOVÁNÍ UŽITEČNÉ INFORMACE DISKUZNÍ FÓRUM
PR články
Poslední vložené | Náhodný článek | Seznam všech článků | Pravidla a návody | Vložit nový PR článek | 
 !  Last minute ubytování v Itálii - sleva až třetina z nájemní ceny

Pořídili si apartmán v rakouských Alpách a splnili

Mají rádi sníh, hory a hlavně lyžování. Ale proč si hory užívat jen pár dnů během dovolené, řekli si Erika s Adamem. Proto si v rakouských Alpách pořídili druhé bydlení a tráví tady volný čas.
Adamovi je něco málo přes třicet, Erika je o dva roky mladší. Seznámili se při studiích na vysoké škole a pár tvoří již více než sedm let. Děti zatím nemají, „správná doba ještě nepřišla,“ říká k tomu s úsměvem Erika.

Adam je spolumajitelem firmy zabývající se výrobou nábytku. Rád čte, sportuje a zajímá se o architekturu. Erika je učitelka, má ráda cestování, přírodu, lyžování, filmy a literaturu.

V následujícím rozhovoru jsme si společně povídali o tom, jaké to je koupit si víkendovou chalupu nikoliv 20 kilometrů za Prahou, ale v rakouských Alpách. A místo chalupy se v tomto případě jedná o apartmán v blízkosti sjezdovek.

Apartmán v Alpách
Apartmán v Alpách


Koho z vás napadlo, že byste si mohli koupit nemovitost v rakouských Alpách?

E: Adam o koupi nemovitosti přemýšlel delší dobu. V Praze máme vlastní byt a další nemovitost měla být především investice. Nakonec to skončilo tak, že jsme si místo bytu na pronájem v Česku pořídili apartmán v rakouských Alpách. O možnosti koupě nemovitosti v Alpách jsem se dozvěděla na internetu. Zmínila jsem se o tom Adamovi a řekla bych, že od té doby v něm „hlodal červíček“. Vážně jsme o tom začali uvažovat asi po půl roce. Do té doby jsme si zjišťovali potřebné informace, dívali se po nabídkách a zároveň zvažovali i jiné alternativy. Nakonec rozhodlo i to, že do Rakouska jezdíme lyžovat vícekrát do roka. Můžeme proto ušetřit za ubytování a také se vyhnout problémům s rezervacemi na poslední chvíli. A vzhledem k tomu, že apartmán také pronajímáme, je spokojený i Adam, protože má vedle rekreační nemovitosti i investici, jak původně zamýšlel.

Pořídit si rekreační chatu nebo chalupu někde za městem většinou znamená cestu autem dlouhou maximálně hodinu. Vy to ale máte poněkud dál. Jakým způsobem řešíte dopravu?

A: Upřímně, cestování je asi největší mínus. Náš apartmán se nachází v tyrolském Söldenu, a to znamená, že nám cesta autem trvá kolem šesti hodin. Je to sice dál, než některá jiná střediska, ale je zde zaručena dlouhá zimní sezona, a na ledovci můžeme lyžovat prakticky celoročně, což bereme jako velkou výhodu. A těch šest hodin není zase takový problém. Když se vyjede ráno, v poledne jsme na místě. V létě do Chorvatska to jsou delší „štreky“.

Podle čeho jste apartmán vybírali? Co hrálo hlavní roli?

A: V první řadě lokalita. Myslím jak v rámci celé země, tak následně i v daném místě. My jsme preferovali Tyrolsko. Jezdíme tam často, oba milujeme lyžování a chtěli jsme spíše místo s dlouhou zimní sezónou. Důležité je i vzdálenost od lyžařských středisek, a samozřejmě v neposlední řade výnosy, které máme z pronájmu. Dále jsme přihlíželi k běžným praktickým věcem, jako je velikost bytu, jeho dispozice a podobně. Děti sice v nejbližší době neplánujeme, mysleli jsme ale i na to, abychom se sem vešli, až nás bude víc.

Kolik času přibližně v apartmánu trávíte?

E: Nejvíce apartmán využíváme v zimě, protože lyžování opravdu milujeme. Na pár dní ale jezdíme i mimo hlavní sezonu. Většinou dva až třikrát do roka. Musím uznat, že jsem ani zdaleka netušila, kolik toho hory nabízejí v letním období. Výlety do okolí, jezdíme na kole, chodíme po horách nebo zajdeme do místního vyhlášeného aquaparku. Koná se tady i řada nejrůznějších akcí.

Mluvili jste o tom, že apartmán pronajímáte. Jak sháníte nájemníky?

A: Rozhodli jsme se spojit příjemné s užitečným. Protože nemovitost většinu roku nevyužíváme, přišlo nám rozumné ji ve zbylém čase pronajímat. Nájemníky nesháníme. Náš apartmán se nachází v rámci komplexu, kde se o kompletní správu nemovitosti i o pronájmy stará místní agentura. My pouze inkasujeme příjmy z pronájmu.

V Rakousku na to mají propracovaný systém. Nemovitosti jsou rozdělené do několika kategorií. Pokud si jako my pořídíte nemovitost určenou ke kombinaci vlastního užívání a dalšího pronájmu, nemusíte při koupi nového apartmánu platit DPH, které činí asi 20 % ceny. Nemovitost pak ale musíte poskytovat k pronájmu. Úřady tak chtějí zajistit, aby alpská střediska žila. Předejít tomu, že všechny nemovitosti skoupí lidé, kteří sem pak nebudou jezdit a všude uvidíte jen zavřené okenice.

Promiňte, že budu trochu indiskrétní, ale jaký výnos můžete z pronájmu získat?

A: To se liší podle toho, zda chcete dostávat pevně stanovenou částku, nebo takzvaný flexibilní příjem, který se vypočítává podle reálné obsazenosti. Vzhledem k tomu, že Sölden má prakticky celoroční sezonu, není zde o turisty nouze. Pomáhá asi i to, že v rámci komplexu, kde se náš apartmán nachází, je také bohaté zázemí dalších služeb jako restaurace, bar, wellness se saunou a bazénem a podobně. My jsme se proto rozhodli pro flexibilní variantu a zatím jsme spokojení. Obecně se uvádí, že je možné dosáhnout příjmu v úrovni mezi 4 – 7 %. A někde v tomto intervalu se pohybujeme. Přesnou částku vám ale říkat nebudeme.

Ještě jsem se nezeptal možná na to nejdůležitější. Jak vlastně probíhá samotný proces koupě nemovitosti v zahraničí? Je to komplikované a můžete apartmán přímo vlastnit jako cizinci?

A: To je asi různé. Záleží, v které zemi nemovitost kupujete. My máme zkušenost jen s Rakouskem. Rakousko je v Evropské unii, takže žádné zásadní překážky nejsou.

Hlavní problém při nákupu vidím v tom, že neznáte místní specifika, zákony, daňové předpisy... Podle toho, co jsme našli na internetu a na základě osobního doporučení jsme nákup realizovali prostřednictvím realitní společnosti Rellox. Ta se na zahraniční reality přímo specializuje a z našeho pohledu tak vše proběhlo podobně, jako kdybychom kupovali byt v Čechách.

Je dobré mít možnost zkonzultovat svoje názory, nechat si poradit, na co si dát pozor nebo jaké oblasti jsou pro koupě nemovitosti nejvýhodnější. Oproti nákupu nemovitosti u nás jsou samozřejmě určitá specifika – museli jsme si třeba zřídit účet v rakouské bance, ale s tím vším vám realitka pomůže.

Podobně to je s prohlídkami nemovitostí. Vytipovali jsme si v několika oblastech pár apartmánů, které pro nás připadaly v úvahu. Vše bylo domluvené tak, že během jedné cesty do Rakouska jsme absolvovali všechny prohlídky a pak si vybrali apartmán, který nám padl do oka.

Pojďme ještě k praktičtějším věcem. Jaké jsou s vlastnictvím nemovitosti v Rakousku spojené náklady nebo poplatky?

E: Tak to vám přesně nepovím, protože všechny poplatky jsou již odečteny z příjmu, který dostáváme za pronájmy. Informace o poplatcích spojených s koupí se nechají najít na stránkách www.realityrakousko.cz.

Eriko a Adame, děkujeme za rozhovor a přejeme hodně příjemně strávených chvil nejen na alpských sjezdovkách.

Alpy
Alpy
Tento PR-článek byl vytvořen 24.1.2016 a publikován byl 24.1.2016
Provozovatel webu Alpy.net neodpovídá za pravdivost a správnost údajů v tomto článku. Obsah článku nevyjadřuje názory a postoje provozovatele. Za obsah výše zobrazeného PR článku a legálnost užití v článku zobrazených obrázků odpovídá výhradně vkladatel článku, který při vkládání článku prohlásil, že vlastní autorská práva potřebná ke zveřejnění textu i obrázků na stránkách Alpy.net.
Sponzorované odkazy:

Náhodně vybrané PR články:
Rakousko - údolí Zillertal v Tyrolsku je rájem pro pěší turisty. Od ústí řeky Ziller do řeky Inn se táhne údolí přibližně v délce 30 kilometrů až k Mayrhofenu, kde se pak větví do čtyř bočních údolí: Zillergrund, Zemmgrund, Stillupgrund a Tuxertal.
Rádi cestujete po horských masivech? Objevujete krásy České republiky? Nejlépe si odpočinete v přírodě, daleko od ruchu a prachu velkoměsta? Pak je pro vás jistě tou nejlepší dovolenou pobyt v přírodě.
Při výběru spacího pytle je dobré se zamyslet nad několika otázkami, které pomohou s jeho správným výběrem. Ideální univerzální spacák bohužel neexistuje a asi nikdy ani existovat nebude.
Chystáte se na lyžařskou dovolenou v Alpách? Pojďme se podívat na několik tipů na lyžařskou výzbroj, která by se vám s sebou mohla hodit.
Věhlasné středisko Tignes leží v oblasti Espace Killy, která je spojuje s Val d´Isere. K dispozici lyžařům a snowboardistům je 298 km perfektních tratí všech obtížností. Přímo v Tignes nalezneme 150 km sjezdovek, ledovec a k tomu neuvěřitelné freeride zóny.
Na severních stráních masivu Kitzsteinhornu se rozkládá významné stejnojmenné lyžařské středisko. Lyžařské středisko se rozkládá ve výšce 1975 až 3000 metrů. Lanovkou je možno se dostat do výšky 3029 metrů, ve výšce 3035 metrů leží vyhlídková plošina.

Pokud jste na této straně nenašli potřebnou informaci, zkuste ji vyhledat:
Google
 
Konverze stránky do PDF:
Tuto stránku můžete stáhnout a uložit (vytisknout) jako PDF dokument.
Ubytování v Rakousku
Ubytování v Rakousku v rekreačním domě Inntalblick, Wattens (Rakousko, Tyrolsko, Wattens)
Ubytování v Rakousku
Ubytování v Rakousku v rekreačním domě Berggrubenhof, Fügen (Rakousko, Zillertal, Fügen)
Ubytování v Rakousku
Ubytování v Rakousku v apartmánu Reinhard, Hippach (Rakousko, Zillertal, Hippach)
Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna
a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam
je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

This website has been chosen by the National Library of the Czech Republic as a quality resource to be preserved
for the future and become part of the Czech cultural heritage. It is archived several times a year and its record
is included in the Czech National Bibliography and the National Library catalogue.
Ubytování ve Francii. On-line rezervace ubytování.
Hotel Corvinus, Bahngasse 29-33, 2700 Wiener Neustadt, Rakousko
Hotel Corvinus - on-line rezervace ubytování
Bahngasse 29-33, 2700 Wiener Neustadt, Rakousko
Hotel Corvinus nabízí perfektní služby ve stylovém prostředí přímo v centru města Wiener Neustadt, ale v zeleném místě přímo u městského parku.
Hotel Corvinus nabízí perfektní služby ve stylovém prostředí přímo v centru města Wiener Neustadt, ale v zeleném místě přímo u městského parku. Relaxujte v lázeňské oáze se saunou, parní lázní, vířivkou jacuzzi, bazénem na potápění a infračervenou saunou.
 
  Prezentujte se na ALPY.NET - umístěte reklamu do Průvodce po Alpách. Informace o reklamě na tomto webu naleznete zde ...
  © 1996 - 2017, Jiří Hrbáček - ALPY.NET                     Poslední aktualizace: 24.1.2016 E-MAIL  
> > > Podmínky používání těchto www stránek < < <
Stránka byla vygenerována 18.01.2017 v 17:00