Průvodce po Alpách
Dnes je 28. 5. 2017    
ALPY.NET PRŮVODCE POČASÍ LYŽOVÁNÍ UBYTOVÁNÍ UŽITEČNÉ INFORMACE DISKUZNÍ FÓRUM
PR články
Poslední vložené | Náhodný článek | Seznam všech článků | Pravidla a návody | Vložit nový PR článek | 
 !  Last minute ubytování v Rakousku - sleva až třetina z nájemní ceny

Pořídili si apartmán v rakouských Alpách a splnili

Mají rádi sníh, hory a hlavně lyžování. Ale proč si hory užívat jen pár dnů během dovolené, řekli si Erika s Adamem. Proto si v rakouských Alpách pořídili druhé bydlení a tráví tady volný čas.
Adamovi je něco málo přes třicet, Erika je o dva roky mladší. Seznámili se při studiích na vysoké škole a pár tvoří již více než sedm let. Děti zatím nemají, „správná doba ještě nepřišla,“ říká k tomu s úsměvem Erika.

Adam je spolumajitelem firmy zabývající se výrobou nábytku. Rád čte, sportuje a zajímá se o architekturu. Erika je učitelka, má ráda cestování, přírodu, lyžování, filmy a literaturu.

V následujícím rozhovoru jsme si společně povídali o tom, jaké to je koupit si víkendovou chalupu nikoliv 20 kilometrů za Prahou, ale v rakouských Alpách. A místo chalupy se v tomto případě jedná o apartmán v blízkosti sjezdovek.

Apartmán v Alpách
Apartmán v Alpách


Koho z vás napadlo, že byste si mohli koupit nemovitost v rakouských Alpách?

E: Adam o koupi nemovitosti přemýšlel delší dobu. V Praze máme vlastní byt a další nemovitost měla být především investice. Nakonec to skončilo tak, že jsme si místo bytu na pronájem v Česku pořídili apartmán v rakouských Alpách. O možnosti koupě nemovitosti v Alpách jsem se dozvěděla na internetu. Zmínila jsem se o tom Adamovi a řekla bych, že od té doby v něm „hlodal červíček“. Vážně jsme o tom začali uvažovat asi po půl roce. Do té doby jsme si zjišťovali potřebné informace, dívali se po nabídkách a zároveň zvažovali i jiné alternativy. Nakonec rozhodlo i to, že do Rakouska jezdíme lyžovat vícekrát do roka. Můžeme proto ušetřit za ubytování a také se vyhnout problémům s rezervacemi na poslední chvíli. A vzhledem k tomu, že apartmán také pronajímáme, je spokojený i Adam, protože má vedle rekreační nemovitosti i investici, jak původně zamýšlel.

Pořídit si rekreační chatu nebo chalupu někde za městem většinou znamená cestu autem dlouhou maximálně hodinu. Vy to ale máte poněkud dál. Jakým způsobem řešíte dopravu?

A: Upřímně, cestování je asi největší mínus. Náš apartmán se nachází v tyrolském Söldenu, a to znamená, že nám cesta autem trvá kolem šesti hodin. Je to sice dál, než některá jiná střediska, ale je zde zaručena dlouhá zimní sezona, a na ledovci můžeme lyžovat prakticky celoročně, což bereme jako velkou výhodu. A těch šest hodin není zase takový problém. Když se vyjede ráno, v poledne jsme na místě. V létě do Chorvatska to jsou delší „štreky“.

Podle čeho jste apartmán vybírali? Co hrálo hlavní roli?

A: V první řadě lokalita. Myslím jak v rámci celé země, tak následně i v daném místě. My jsme preferovali Tyrolsko. Jezdíme tam často, oba milujeme lyžování a chtěli jsme spíše místo s dlouhou zimní sezónou. Důležité je i vzdálenost od lyžařských středisek, a samozřejmě v neposlední řade výnosy, které máme z pronájmu. Dále jsme přihlíželi k běžným praktickým věcem, jako je velikost bytu, jeho dispozice a podobně. Děti sice v nejbližší době neplánujeme, mysleli jsme ale i na to, abychom se sem vešli, až nás bude víc.

Kolik času přibližně v apartmánu trávíte?

E: Nejvíce apartmán využíváme v zimě, protože lyžování opravdu milujeme. Na pár dní ale jezdíme i mimo hlavní sezonu. Většinou dva až třikrát do roka. Musím uznat, že jsem ani zdaleka netušila, kolik toho hory nabízejí v letním období. Výlety do okolí, jezdíme na kole, chodíme po horách nebo zajdeme do místního vyhlášeného aquaparku. Koná se tady i řada nejrůznějších akcí.

Mluvili jste o tom, že apartmán pronajímáte. Jak sháníte nájemníky?

A: Rozhodli jsme se spojit příjemné s užitečným. Protože nemovitost většinu roku nevyužíváme, přišlo nám rozumné ji ve zbylém čase pronajímat. Nájemníky nesháníme. Náš apartmán se nachází v rámci komplexu, kde se o kompletní správu nemovitosti i o pronájmy stará místní agentura. My pouze inkasujeme příjmy z pronájmu.

V Rakousku na to mají propracovaný systém. Nemovitosti jsou rozdělené do několika kategorií. Pokud si jako my pořídíte nemovitost určenou ke kombinaci vlastního užívání a dalšího pronájmu, nemusíte při koupi nového apartmánu platit DPH, které činí asi 20 % ceny. Nemovitost pak ale musíte poskytovat k pronájmu. Úřady tak chtějí zajistit, aby alpská střediska žila. Předejít tomu, že všechny nemovitosti skoupí lidé, kteří sem pak nebudou jezdit a všude uvidíte jen zavřené okenice.

Promiňte, že budu trochu indiskrétní, ale jaký výnos můžete z pronájmu získat?

A: To se liší podle toho, zda chcete dostávat pevně stanovenou částku, nebo takzvaný flexibilní příjem, který se vypočítává podle reálné obsazenosti. Vzhledem k tomu, že Sölden má prakticky celoroční sezonu, není zde o turisty nouze. Pomáhá asi i to, že v rámci komplexu, kde se náš apartmán nachází, je také bohaté zázemí dalších služeb jako restaurace, bar, wellness se saunou a bazénem a podobně. My jsme se proto rozhodli pro flexibilní variantu a zatím jsme spokojení. Obecně se uvádí, že je možné dosáhnout příjmu v úrovni mezi 4 – 7 %. A někde v tomto intervalu se pohybujeme. Přesnou částku vám ale říkat nebudeme.

Ještě jsem se nezeptal možná na to nejdůležitější. Jak vlastně probíhá samotný proces koupě nemovitosti v zahraničí? Je to komplikované a můžete apartmán přímo vlastnit jako cizinci?

A: To je asi různé. Záleží, v které zemi nemovitost kupujete. My máme zkušenost jen s Rakouskem. Rakousko je v Evropské unii, takže žádné zásadní překážky nejsou.

Hlavní problém při nákupu vidím v tom, že neznáte místní specifika, zákony, daňové předpisy... Podle toho, co jsme našli na internetu a na základě osobního doporučení jsme nákup realizovali prostřednictvím realitní společnosti Rellox. Ta se na zahraniční reality přímo specializuje a z našeho pohledu tak vše proběhlo podobně, jako kdybychom kupovali byt v Čechách.

Je dobré mít možnost zkonzultovat svoje názory, nechat si poradit, na co si dát pozor nebo jaké oblasti jsou pro koupě nemovitosti nejvýhodnější. Oproti nákupu nemovitosti u nás jsou samozřejmě určitá specifika – museli jsme si třeba zřídit účet v rakouské bance, ale s tím vším vám realitka pomůže.

Podobně to je s prohlídkami nemovitostí. Vytipovali jsme si v několika oblastech pár apartmánů, které pro nás připadaly v úvahu. Vše bylo domluvené tak, že během jedné cesty do Rakouska jsme absolvovali všechny prohlídky a pak si vybrali apartmán, který nám padl do oka.

Pojďme ještě k praktičtějším věcem. Jaké jsou s vlastnictvím nemovitosti v Rakousku spojené náklady nebo poplatky?

E: Tak to vám přesně nepovím, protože všechny poplatky jsou již odečteny z příjmu, který dostáváme za pronájmy. Informace o poplatcích spojených s koupí se nechají najít na stránkách www.realityrakousko.cz.

Eriko a Adame, děkujeme za rozhovor a přejeme hodně příjemně strávených chvil nejen na alpských sjezdovkách.

Alpy
Alpy
Tento PR-článek byl vytvořen 24.1.2016 a publikován byl 24.1.2016
Provozovatel webu Alpy.net neodpovídá za pravdivost a správnost údajů v tomto článku. Obsah článku nevyjadřuje názory a postoje provozovatele. Za obsah výše zobrazeného PR článku a legálnost užití v článku zobrazených obrázků odpovídá výhradně vkladatel článku, který při vkládání článku prohlásil, že vlastní autorská práva potřebná ke zveřejnění textu i obrázků na stránkách Alpy.net.
Sponzorované odkazy:

Náhodně vybrané PR články:
Rakouské lyžařské areály se sice často svou velikostí nemohou měřit s francouzskými a světovým věhlasem se švýcarskými, zato nabízejí cenově dostupné ubytování, moderní lanovky a nejkratší dopravní spojení z Česka. Lyžování v Rakousku je proto pro českého lyžaře nejatraktivnější alternativou, jak strávit zimní dovolenou v zahraničí.
Mají rádi sníh, hory a hlavně lyžování. Ale proč si hory užívat jen pár dnů během dovolené, řekli si Erika s Adamem. Proto si v rakouských Alpách pořídili druhé bydlení a tráví tady volný čas.
Věhlasné středisko Tignes leží v oblasti Espace Killy, která je spojuje s Val d´Isere. K dispozici lyžařům a snowboardistům je 298 km perfektních tratí všech obtížností. Přímo v Tignes nalezneme 150 km sjezdovek, ledovec a k tomu neuvěřitelné freeride zóny.
Livigno, středisko na pomezí Švýcarska a Itálie, kam se dostanete jednosměrným tunelem se střídavým provozem. Livigno kromě výborného lyžování nabízí i luxusní zázemí. Díky své poloze v bezcelní zóně sem míří smetánka ze všech koutů Evropy. Resort je však svými cenami dostupný naprosto všem.
Itálie je oblíbenou dovolenkovou destinací nejen přes léto, ale také v zimě. Tato krásná země známá svou nádhernou přírodou a skvělým jídlem láká díky přírodnímu bohatství i k zimním radovánkám. Ceny zimní dovolené v italských Alpách jsou stejně lákavé jako lyžování v malebné krajině.
Při výběru spacího pytle je dobré se zamyslet nad několika otázkami, které pomohou s jeho správným výběrem. Ideální univerzální spacák bohužel neexistuje a asi nikdy ani existovat nebude.

Pokud jste na této straně nenašli potřebnou informaci, zkuste ji vyhledat:
Google
 
Konverze stránky do PDF:
Tuto stránku můžete stáhnout a uložit (vytisknout) jako PDF dokument.
Ubytování ve Francii
2-pokojový byt 26 m2: obývací pokoj/jídelna, TV. 1x pokoj, 1x francouzské lůžko. Nika, 1 x 2 lůžka nad sebou. Kuchyňský kout (trouba). Koupelna, WC zvlášť. Balkon, jižní orientace. Výhled na hory. Pozor prosím: povolen pouze 1 pes.
Ubytování v Polsku
3-pokojový byt 60 m2, v přízemí, pěkné zařízení: otevřený obývací pokoj/jídelna 19 m2, 1x pohovka pro 2 osoby a TV-satelit. 1x pokoj 15 m2, 1x francouzské lůžko (160 cm, v délce 200 cm). Vstup na terasu. 1x pokoj 12 m2, 2x lůžko (90 cm, v délce 200 cm). Malá, otevřená kuchyně (2 plotýnky, sklokeramická deska, elektrický kávovar). Sprcha/WC. Terasa 7 m2. K dispozici: žehlička, vysoušeč vlasů. Pozor prosím: povolen pouze 1 pes.
Ubytování ve Velké Británii
5-pokojový dům na 2 podlažích, jednoduché a útulné zařízení: obývací pokoj, TV a video. Jídelna. Kuchyně (4 plotýnky, trouba, myčka, mikrovlnka, mraznička, gril). WC zvlášť. Plynové topení. V horním patře: 1x pokoj, 1x francouzské lůžko a umyvadlo. 1x pokoj, 2x lůžko. 1x pokoj, 1 x 2 lůžka nad sebou. Koupelna/WC. K dispozici: pračka, sušička, žehlička, vysoká stolička pro děti, dětská postýlka do 3 let, vysoušeč vlasů. Z pokoje s dvoulůžkem výhled na moře.
Ubytování ve Španělsku
3-pokojový byt 90 m2 ve 1. patře, účelné a moderní zařízení: obývací pokoj/jídelna, 1x pohovka, TV-satelit, stereo přehrávač a DVD. Vstup na terasu. 1x pokoj, 1x francouzské lůžko a koupelna/bidet/WC. Vstup na terasu. 1x pokoj, 2x lůžko. Kuchyně (4 plotýnky, trouba, myčka, mikrovlnka, mraznička), jídelní stůl. Koupelna/bidet/WC. Topení. Terasa 23 m2. Zahradní nábytek, lehátka (2x). K dispozici: pračka. Pozor prosím: nekuřácký byt. Výhled na bazén a zahrady hotelu Occidental Guadalmina (5-hvězdičkový). Mramorové podlahy. Pohovka pro dva, vhodná pro 2 děti, nebo 1 dospělého. Žehlička. Ústřední topení.
Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna
a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam
je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

This website has been chosen by the National Library of the Czech Republic as a quality resource to be preserved
for the future and become part of the Czech cultural heritage. It is archived several times a year and its record
is included in the Czech National Bibliography and the National Library catalogue.
 
  Prezentujte se na ALPY.NET - umístěte reklamu do Průvodce po Alpách. Informace o reklamě na tomto webu naleznete zde ...
 
  Zajímavé odkazy: Aktuální možnosti lyžování v Alpách
  © 1996 - 2017, Jiří Hrbáček - ALPY.NET                     Poslední aktualizace: 24.1.2016 E-MAIL  
> > > Podmínky používání těchto www stránek < < <
Stránka byla vygenerována 28.05.2017 v 05:00