Průvodce po Alpách
Dnes je 18. 2. 2019    
ALPY.NET PRŮVODCE POČASÍ LYŽOVÁNÍ UBYTOVÁNÍ UŽITEČNÉ INFORMACE DISKUZNÍ FÓRUM
PR články
Poslední vložené | Náhodný článek | Seznam všech článků | Pravidla a návody | Vložit nový PR článek | 
 !  Last minute ubytování v Itálii - sleva až třetina z nájemní ceny

Jak správně vybrat spací pytel

Při výběru spacího pytle je dobré se zamyslet nad několika otázkami, které pomohou s jeho správným výběrem. Ideální univerzální spacák bohužel neexistuje a asi nikdy ani existovat nebude.
V jakém teplotním prostředí budeme nocovat?
Jedna z nejdůležitějších otázek, na kterou je dobré znát odpověď. Proto je dobré vědět, jak rozdělit spacáky podle prostředí:
Letní spacáky
Spacáky určené pro letní teplé období – červen až srpen. Spacáky jsou velice lehké někdy až ultralehké (do 1000g) a hodí se proto na pěší turistiku, cykloturistiku nebo pro vodáctví.
Třísezónní spacáky
Ve spacácích můžete nocovat od jara do podzimu. Je to tzv. univerzální spacák. Spací pytel má tu výhodu, že můžete mít pouze jeden spacák a přespíte v něm jak na jaře, v létě, tak i na podzim. Nevýhoda spacího pytle je, že má vyšší hmotnost (od 1200g a výše) a větší rozměr.
Zimní spacáky
Jak sám název napovídá, spacáky jsou určeny pro zimní období nebo pozdní podzimu. Určitě není vhodné spát v těchto spacácích za teplých letních večerů.

Jaké teplotní určení spacího pytle?
Teplotní určení spacáků dle jednotné Evropské normy EN 13537 je stanoveno takto:
Komfort (horní komfort)
Teplota, při které uživatel ležící v uvolněné poloze na zádech v celkové tepelné rovnováze a nepociťuje chlad. Vztaženo k postavě běžné ženy za běžných podmínek.
Limit (dolní komfort)
Spodní hranice, při které uživatel ležící ve skrčené poloze v celkové tepelné rovnováze a ještě nepociťuje chlad. Vztaženo k postavě běžného muže za běžných podmínek použití.
Extreme
Spodní extrémní teplota, při které hrozí nebezpečí poškození zdraví v důsledku podchlazení. Vztaženo k postavě běžné ženy za běžných podmínek použití.

Jakou velikost má mít spací pytel?
Lidské tělo trvale produkuje teplo a tím přirozeně ohřívá prostor kolem sebe. Proto je dobré vybírat velikost spacího pytle o něco větší max. 35 - 40 cm, než je výška postavy, aby byl zaručena dobrá akumulace tepla a pohodlné spaní.
Obvykle mají spacáky velikost:
215 cm - pro postavy vysoké 175 – 185 cm
230 cm - pro postavy vysoké 185 – 195 cm
195 cm – pro postavy vysoké 165 – 175 cm
165 cm – pro postavy vysoké 130 cm (děti)
U některých sbalených spacáků lze zmenšit objem pomocí kompresních obalů až o 40%.

Používané izolační materiály?
  Spacáky mají izolace, které jsou v drtivé většině tvořeny z dutých vláken nebo kombinací několika vláken (mikrovlákno), které je lepší než duté vlákno. Výrobci používají vlastní označení izolačních vláken, která mají své specifické vlastnosti. Nicméně každý výrobce se snaží, aby nová generace vláken byla lehčí, teplejší a extrémně stačitelná.

   Pro zimní a expediční spacáky se používá pravé husí peří, které má velice dobré izolační vlastnosti. Využívá se jak prachové peří, tak drané peří, přičemž nejlepší izolační vlastnosti má prachové peří.
Tyto spacáky mají výhodu, že v nich přečkáte mrazy i – 17°C, ale počítejte s těžší zátěží spacáku a s nevhodností pro alergiky.

Kompletní informace naleznete zde ...
Tento PR-článek byl vytvořen 10.12.2011 a publikován byl 11.12.2011
Provozovatel webu Alpy.net neodpovídá za pravdivost a správnost údajů v tomto článku. Obsah článku nevyjadřuje názory a postoje provozovatele. Za obsah výše zobrazeného PR článku a legálnost užití v článku zobrazených obrázků odpovídá výhradně vkladatel článku, který při vkládání článku prohlásil, že vlastní autorská práva potřebná ke zveřejnění textu i obrázků na stránkách Alpy.net.
Sponzorované odkazy:

Náhodně vybrané PR články:
Chystáte se na lyžařskou dovolenou v Alpách? Pojďme se podívat na několik tipů na lyžařskou výzbroj, která by se vám s sebou mohla hodit.
Na trhu dnes najdete mnoho lavinových vyhledávačů. 1anténové, 2anténové, 3anténové, červené, zelené, modré, laciné, drahé, velké, malé…Není jednoduché vybrat ten pravý. Cílem následujícího textu je usnadnění vašeho výběru.
Livigno, středisko na pomezí Švýcarska a Itálie, kam se dostanete jednosměrným tunelem se střídavým provozem. Livigno kromě výborného lyžování nabízí i luxusní zázemí. Díky své poloze v bezcelní zóně sem míří smetánka ze všech koutů Evropy. Resort je však svými cenami dostupný naprosto všem.
Mají rádi sníh, hory a hlavně lyžování. Ale proč si hory užívat jen pár dnů během dovolené, řekli si Erika s Adamem. Proto si v rakouských Alpách pořídili druhé bydlení a tráví tady volný čas.
Chystáte se poprvé na lyže do Alp s dětmi? Pak se vám možná bude hodit pár tipů na vybavení, které se vám může hodit a neměli byste bez něj na hory vyrazit. Více v článku.
Věhlasné středisko Tignes leží v oblasti Espace Killy, která je spojuje s Val d´Isere. K dispozici lyžařům a snowboardistům je 298 km perfektních tratí všech obtížností. Přímo v Tignes nalezneme 150 km sjezdovek, ledovec a k tomu neuvěřitelné freeride zóny.

Pokud jste na této straně nenašli potřebnou informaci, zkuste ji vyhledat:
Google
 
Konverze stránky do PDF:
Tuto stránku můžete stáhnout a uložit (vytisknout) jako PDF dokument.
 Nové na ALPY.NET:
pěší trasa k přehradě Mooserboden nad Kaprunem
pěší trasa
k přehradě Mooserboden
Rezervace hotelů
Ubytování
Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna
a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam
je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

This website has been chosen by the National Library of the Czech Republic as a quality resource to be preserved
for the future and become part of the Czech cultural heritage. It is archived several times a year and its record
is included in the Czech National Bibliography and the National Library catalogue.
 
  Prezentujte se na ALPY.NET - umístěte reklamu do Průvodce po Alpách. Informace o reklamě na tomto webu naleznete zde ...
 
  Zajímavé odkazy: V Rakousku bude hodně větrno i neobvykle teplo
  © 1996 - 2019, Jiří Hrbáček - ALPY.NET                     Poslední aktualizace: 11.12.2011 E-MAIL  
> > > Podmínky používání těchto www stránek < < <
Stránka byla vygenerována 18.02.2019 v 20:46