Průvodce po Alpách
Dnes je 21. 10. 2017    
ALPY.NET PRŮVODCE POČASÍ LYŽOVÁNÍ UBYTOVÁNÍ UŽITEČNÉ INFORMACE DISKUZNÍ FÓRUM
PR články
Poslední vložené | Náhodný článek | Seznam všech článků | Pravidla a návody | Vložit nový PR článek | 
 !  Last minute ubytování ve Francii - sleva až třetina z nájemní ceny

Aktuální sněhové zpravodajství z Francie

Občas se zdá, jako by severní a jižní část francouzských Alp byla ve skutečnosti dvě zcela odlišná pohoří. Stačí, aby se od Atlantiku přihnala bouře jako před čtyřmi lety, a sever pokryje těžká sněhová deka. Jen během prosince tehdy stoupla výška sněhu v populárním letovisku Val d’Isere o více než čtyři metry a prudký vítr srazil teploty v Tignes na třicet pod nulou.
Sněhové hody však nemusí dlouho vydržet. Atlantik má totiž v zásobě i teplejší proudění, které pak velmi rychle vyžene teploty vzhůru, spouští laviny a lyžařům kazí dovolené. Jižní francouzské Alpy jsou před rozmary Atlantského oceánu zpravidla kryté, tolik tady nesněží a díky své poloze (jižní cíp leží necelých 100 kilometrů od Středozemního moře) je zde slunečněji a tepleji. Lyžaři tedy mají jasno – kdo chce čerstvý sníh, vydá se na sever, kdo se chce opalovat na uježděných sjezdovkách, zamíří na jih.


Tignes, Francie
Tignes, Francie


Jižní Alpy jsou sice náchylnější na změny počasí, ve vyšších polohách (cca od 2400 metrů nad mořem) však sníh jen tak neroztaje a pokud k tomu přijde nečekaná sněhová nadílka už na podzim, rozjíždějí ledovcové resorty sezónu dříve než bylo plánováno. V roce 2013 tak například francouzský areál Alpe d’Huez otevřel o celé tři týdny dopředu (v polovině listopadu), a podobně nedočkaví jsou i vlekaři v Tignes nebo Val d’Isere, kteří za příhodných podmínek rozhodně na vánoční nápor nečekají. Ve Val Thorens – nejvýše položeném evropském resortu – sezónu otevírají téměř pravidelně už ke konci listopadu, ačkoli zbytek areálu 3 Valeés se rozjíždí až během první poloviny prosince.

Tignes
Tignes


Takové rošády však mají svá úskalí. Lyžaři, nalákáni zprávami o spuštěných vlecích, se přihrnou na místo a zjistí, že z deseti sjezdovek je doopravdy sjízdný jen jeden zastíněný svah, zatímco ostatní plochy vystavené přímému slunečnímu svitu jsou spíše blátivými kalužemi. Udržet sníh na horách pomocí sněžných děl je v případě podzimní oblevy téměř nemožné a tak než se na svazích vytvoří skutečně hrubá a odolná vrstva sněhu, mohou se lanovky a sedačky v případě nepříznivých teplotních podmínek zcela zastavit. Rozmrzelým lyžařům tak nezbude než užívat si ápres-ski od rána do večera, což samozřejmě leckoho omrzí hned první den i v takové zemi, jakou je Francie. Především nedočkavce mířící na svahy v listopadu a zkraje prosince může od takových děsivých scénářů zachránit sněhové zpravodajství. V přehledných tabulkách a grafech se dozvíte jak aktuální informace o stavu sněhu, teplotách na vrcholku daného střediska i v jeho údolí nebo množství otevřených sjezdovek, tak střednědobé předpovědi na nadcházející dny. Díky tomu se vám bude lépe vybírat typ lyží nebo vosku, nemluvě o oblečení nebo nutnosti brát s sebou sněhové řetězy.

Leckdo přípravu na dovolenou podcení, jede takříkajíc naslepo a pak se při promítání fotek trapně vymlouvá, že se mu lyžovat vlastně stejně vůbec nechtělo. Ať už chceme nebo ne, příroda je nezkrotná a dělá si doslova, co se jí zlíbí. Člověk je však tvor přizpůsobivý a za pomoci aktuálního sněhového zpravodajství se na její rozmary může připravit.


Tento PR-článek byl vytvořen 30.10.2015 a publikován byl 30.10.2015
Provozovatel webu Alpy.net neodpovídá za pravdivost a správnost údajů v tomto článku. Obsah článku nevyjadřuje názory a postoje provozovatele. Za obsah výše zobrazeného PR článku a legálnost užití v článku zobrazených obrázků odpovídá výhradně vkladatel článku, který při vkládání článku prohlásil, že vlastní autorská práva potřebná ke zveřejnění textu i obrázků na stránkách Alpy.net.
Sponzorované odkazy:

Náhodně vybrané PR články:
Livigno, středisko na pomezí Švýcarska a Itálie, kam se dostanete jednosměrným tunelem se střídavým provozem. Livigno kromě výborného lyžování nabízí i luxusní zázemí. Díky své poloze v bezcelní zóně sem míří smetánka ze všech koutů Evropy. Resort je však svými cenami dostupný naprosto všem.
Chystáte se na lyžařskou dovolenou v Alpách? Pojďme se podívat na několik tipů na lyžařskou výzbroj, která by se vám s sebou mohla hodit.
Na severních stráních masivu Kitzsteinhornu se rozkládá významné stejnojmenné lyžařské středisko. Lyžařské středisko se rozkládá ve výšce 1975 až 3000 metrů. Lanovkou je možno se dostat do výšky 3029 metrů, ve výšce 3035 metrů leží vyhlídková plošina.
Rakouské lyžařské areály se sice často svou velikostí nemohou měřit s francouzskými a světovým věhlasem se švýcarskými, zato nabízejí cenově dostupné ubytování, moderní lanovky a nejkratší dopravní spojení z Česka. Lyžování v Rakousku je proto pro českého lyžaře nejatraktivnější alternativou, jak strávit zimní dovolenou v zahraničí.
Tvar také dělá své. Článek o designu, bezpečnosti ale i pohodlí, které dělá z helmy buď skvělého pomocníka nebo příšernou přítěž. Dozvíte se také, jak helmu pro vaše děti vybrat tak, aby se z ní stal právě skvělý pomocník.
Občas se zdá, jako by severní a jižní část francouzských Alp byla ve skutečnosti dvě zcela odlišná pohoří. Stačí, aby se od Atlantiku přihnala bouře jako před čtyřmi lety, a sever pokryje těžká sněhová deka. Jen během prosince tehdy stoupla výška sněhu v populárním letovisku Val d’Isere o více než čtyři metry a prudký vítr srazil teploty v Tignes na třicet pod nulou.

Pokud jste na této straně nenašli potřebnou informaci, zkuste ji vyhledat:
Google
 
Konverze stránky do PDF:
Tuto stránku můžete stáhnout a uložit (vytisknout) jako PDF dokument.
Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna
a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam
je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

This website has been chosen by the National Library of the Czech Republic as a quality resource to be preserved
for the future and become part of the Czech cultural heritage. It is archived several times a year and its record
is included in the Czech National Bibliography and the National Library catalogue.
 
  Prezentujte se na ALPY.NET - umístěte reklamu do Průvodce po Alpách. Informace o reklamě na tomto webu naleznete zde ...
 
  Zajímavé odkazy: Aktuální info z Dachsteinu
  © 1996 - 2017, Jiří Hrbáček - ALPY.NET                     Poslední aktualizace: 30.10.2015 E-MAIL  
> > > Podmínky používání těchto www stránek < < <
Stránka byla vygenerována 21.10.2017 v 14:08