Průvodce po Alpách
Dnes je 24. 3. 2017 Celkem zobrazeno 42 516 428 stran Tato strana zobrazena 13 448 krát
ALPY.NET PRŮVODCE POČASÍ LYŽOVÁNÍ UBYTOVÁNÍ UŽITEČNÉ INFORMACE DISKUZNÍ FÓRUM
Užitečné informace
 !  Last minute ubytování ve Španělsku - sleva až třetina z nájemní ceny

Vysokohorské chaty v Rakousku

2. část (možnosti a způsoby ubytování)

    Na chatách existují čtyři typy ubytování. Nejkomfortnější a také nejdražší ubytování je v pokoji (Zimmer). Podstaně levněji můžete přespat ve splečné noclehárně (Matrazen Lager). Pokud jsou všechna místa v chatě obsazena a vy nemůžete z nějakého důvodu pokračovat v cestě jinam, můžete dostat nouzové ubytování (Not Lager). I za nouzové ubytování musíte v naprosté většině chat zaplatit. Pokud je chata uzavřena (zpravidla mimo letní či zimní sezónu) bývá na chatách možnost přespat v tzv. zimní místnosti (Winterraum). Zde se většinou platí poplatek za přespání vhozením příslušného obnosu do kasičky. Každá horská chata je jiná a i vybavení ubytovacích prostor se samozřejmě liší. Pokusím se tedy popsat takovou typickou vysokohorskou chatu z hlediska ubytování.

Pokoj (Zimmer)

Pokoj v chatě Kürsingerhütte

    Pokoje bývají zpravidla 4 lůžkové (2 palandy). K přespání nepotřebujete spacáky, protože v pokojích bývají peřiny. Jinak je vybavení jen velmi skromné. Židle, stolek, skříň nebo častěji jen věšáky na zdi, někde umyvadlo.

Společná noclehárna (Matrazen Lager)

Matrazen Lager v chatě Warnsdorfer Hütte
Matrazen Lager v chatě Stüdlhütte

    Společná noclehárna bývá nejčastějším typem ubytování. Jednak proto, že bývá podstatně levnější než pokoj (zpravidla zde stojí ubytování asi polovinu ceny lůžka v pokoji) a jednak proto, že kapacita Lageru bývá větší než kapacita pokojů. Společné noclehárny mívají různou velikost od malých pěti lůžkových až po veliké, kde může přespávat najednou i 20 a více lidí. Každý nocležník má k dispozici jedno místo na spaní (matraci), dvě poměrně teplé deky a malý polštářek. Na stěnách Lageru bývají věšáky a poličky na odkládání osobních věcí. U prostoru s matracemi bývají lavice na sezení.
    Životní prostor bývá poměrně malý. Na některých chatách není možné do společné noclehárny nosit ani batohy. Můžete si vzít jen pár osobních věcí a batoh nechat v šatně nebo botárně.
    Pro přespání v Lageru budete potřebovat buď spacák nebo alespoň tzv. vložku do spacáku. Z hygienických důvodů je na většině chat zakázáno přespávat přímo pod dekami. Na chatě si můžete zakoupit tzv. Hüttenschlafsack, což je tenký plátěný skoropytel, do kterého je zabalíte a přikryjete dekami. Tento kus plátna ale přijde na chatě tak asi na € 13. Lepším řešením je podle mého názoru používat vlastní plátěný pytel, do kterého zalezete jako do spacáku a přikryjete se dekami. Já jsem si vyrobil speciální obal, něco jako povlečení na peřinu se zipem okolo. Do tohoto obalu zasunu deku (deky), zip zapnu a mám dekový spacák. Úplně ale postačuje větší kus látky sešitý tak, aby vznikl pytel. Je to lehké, skladné a pokud budete přespávat jen na chatách nemusíte s sebou vláčet spacák. Pro domácí kutily, kteří by chtěli vyrobit něco náročnějšího jsou rozměry dek asi 130 x 190 cm.
    Aby jste si k obličeji nedávali tu část deky, pod kteru měl váš předchůdce nohy, bývá jeden konec deky označen nápisem FUSSENDE - to je spodní konec deky.

Sponzorované odkazy:


Nouzové přespání (Not Lager)

    Pokud jsou všechna místa na chatě obsazena a vy nemůžete odejít jinam, dostanete pravděpodobně k dispozici nějaké nouzové místo, kde můžete provizorně přenocovat. Může to být třeba lavice v jídelně nebo místo na podlaze někde na chodbě. Chatař vám jistě na požádání půjčí i nějakou deku. To je ale situace tak vyjímečná, že se s ní s největší pravděpodobností nikdy nesetkáte.

Zimní místnost (Winterraum)

Winterraum v chatě Hofmannshütte
(foto: Kalim)
Winterraum u chaty Richterhütte

    U většiny chat je tzv. Winterraum. To je buď místnost v chatě, do které je z venku zvláštní vchod a která je přístupná i v době, kdy je zbytek chaty uzavřen. Někdy je to i samostatný přístřešek, který není součástí chaty. Winterraum může být buď úplně otevřený nebo uzamykatelný speciálním klíčem. Pokud se Winterraum uzamyká, mají členové Alpenvereinu možnost tento klíč si vypůjčit a to i v České republice. Více o půjčování klíčů naleznete na stránce o RAKOUSKÉM ALPENVEREINU v odstavci KLÍČ OD ZIMNÍCH PROSTOR ALPSKÝCH CHAT.
    Pokud jde o vybavení zimní místnosti, bývá to u každé chaty jiné. Zpravidla se jedná o takový malý Matrazen Lager. Navíc je zde často možnost zatopit v kamnech a bývá zde k dispozici plynový vařič a nějaké to nádobí.

 

    V chatách je zakázáno používat otevřený oheň. Z toho samozřejmě vyplývá, že se nesmí pouřívat vařiče, zapalovače, svíčky a nesmí se zde kouřit. Na některých chatách se smí používat vlastní vařič ve speciální k tomu určené místnosti a zcela vyjímečně se smí v jídelně kouřit.
    Na chatách je v Lagerech zakázána konzumace potravin. Většinou je zakázáno do ubytovacích prostor přinášet boty, hůlky, lana, mačky, cepíny a podobné VHT či horolezecké vybavení.

V příští části tohoto seriálu o horských chatách se podíváme na stravování a hygienu na chatě.


    1. část článku (úvod)
    2. část článku (ubytování)

Facebook - přidejte informace nebo vlastní komentář k této stránce:
Přidejte se k přátelům webu Alpy.net na Facebooku:
Přidejte se ke skupině fanoušků těchto webových stránek na Facebooku a sledujte tam aktuální informace, diskutujte, ptejte se a prohlížejte fotky ostatních přátel a milovníků Alp.
Další související informace na ALPY.NET:
Užitečné informace ...
Průvodce po několika zajímavých horských oblastech ...
Virtuální průvodce ...
Informace o počasí ...
WEB kamery on-line ...
ALPY-INFO linka ...
Diskuzní fórum ...
Úvodní strana ...
 Vyberte si ubytování v Rakousku:
Pokud jste na této straně nenašli potřebnou informaci, zkuste ji vyhledat:
Google
 
Konverze stránky do PDF:
Tuto stránku můžete stáhnout a uložit (vytisknout) jako PDF dokument.
Ubytování v Maďarsku
6-pokojový dům 120 m2, komfortní zařízení: obývací pokoj/jídelna, kabelová TV. Vstup na zahradu. Otevřená kuchyně (4 plotýnky, trouba, mikrovlnka). Sprcha/WC. Ve spodním patře: 1x pokoj s dvoulůžkem. 1x pokoj, 1 x 2 lůžka nad sebou. Koupelna/WC. V horním patře: vstup. 1x pokoj, 1x francouzské lůžko. Vstup na balkon. 1x pokoj, 2x lůžko. Vstup na balkon. Zahradní nábytek, gril (zahradní gril mobilní). Nádherný panoramatický výhled na jezero a na krajinu. K dispozici: pračka, sušička. Parkování (oplocené, 2 auta).
 Čtěte na ALPY.NET:
Cima Presanella
Cima Presanella
Rezervace hotelů
Ubytování ve Švýcarsku
2-pokojový byt 50 m2 ve 1. patře, účelné a stylové zařízení: obývací pokoj/jídelna, 2x vysunovací lůžko, TV-satelit a rádio. Vstup na balkon, jižní orientace. 1x pokoj, 1x dvoulůžko (2 x 90 cm, v délce 190 cm). Vstup na balkon, východní orientace. Kuchyně (3 plotýnky, trouba), podávací okénko. Vstup na balkon, východní orientace. Koupelna/WC. Zahradní nábytek. Velmi pěkný výhled na hory a na město. Pozor prosím: nekuřácký byt. Prosím k povšimnutí: místnost pro podávání jídel se 4 židlemi je mezi kuchyní a obývacím pokojem a je jediným prostorem pro stravování.
Ubytování
Ubytování v Rakousku
4-pokojová chata 50 m2, úplně renovovaná v roce 2008, komfortní a vkusné zařízení: obývací pokoj/jídelna, jídelní kout a TV-satelit. Vstup na zahradu, na terasu. 1x pokoj s dvoulůžkem. 1x pokoj, 2x lůžko. 1x pokoj, 1 x 2 lůžka nad sebou. Otevřená kuchyně (4 plotýnky, trouba, myčka, mraznička). Sprcha/WC. E-topení, topení v podlaze. Terasa, zahradní sezení. Zahradní nábytek. Výhled na krajinu. K dispozici: sauna (extra), vysoká stolička pro děti. Pozor prosím: pes povolen, max. 2 psi. Satelit, plazmová televize. Moderní koupelna s masážní sprchou.
Ubytování ve Švýcarsku
'Bamby', 5-pokojová chata 100 m2 na 3 podlažích: obývací pokoj/jídelna, otevřený krb a kabelová TV. Vstup na terasu. Otevřená kuchyně (trouba, myčka, mikrovlnka). Sprcha/WC. Ve spodním patře: 1x malý pokoj, 2x lůžko. 1x pokoj, 1x francouzské lůžko. 1x pokoj, 2x lůžko. Koupelna/WC. V podkroví: 1x zkosený pokoj, 1x lůžko. Balkon, východní orientace a severní orientace, terasa, jihozápadní orientace, trávník. Zahradní nábytek, gril. Pěkný výhled do údolí. Parkování, garáž.
Ubytování ve Slovinsku v Julských Alpách - Apartmány Triglav
Ubytování v Rakousku
6-pokojová chata 180 m2, částéčně zkosená, osobité a útulné zařízení: vstup. Velký obývací pokoj s panoramatickým oknem, otevřený krb, TV-satelit, stereo přehrávač a DVD. Vstup na zahradu, na terasu. Otevřený salón. Kuchyně (4 plotýnky, trouba, myčka, sklokeramická deska, mikrovlnka, mraznička), jídelní stůl. Sprcha/WC, dvojumyvadlo. Podlahové topení. V horním patře: (točité schody) 1x pokoj, 1x francouzské lůžko (140 cm). 2x pokoj s dvoulůžkem. 1x pokoj, 2x lůžko. Galerie, TV-satelit. Koupelna/WC. Velká terasa. Zahradní nábytek, gril, lehátka. Nádherný panoramatický výhled na hory a na krajinu. K dispozici: pračka, dětská postýlka, vysoušeč vlasů.
Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna
a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam
je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

This website has been chosen by the National Library of the Czech Republic as a quality resource to be preserved
for the future and become part of the Czech cultural heritage. It is archived several times a year and its record
is included in the Czech National Bibliography and the National Library catalogue.
Ubytování v Chorvatsku. On-line rezervace ubytování.
Hotel Vitalhotel Tauernhof, Unterberg 85, 5611 Grossarl, Rakousko
Hotel Vitalhotel Tauernhof - on-line rezervace ubytování
Unterberg 85, 5611 Grossarl, Rakousko
Vitalhotel Tauernhof se nachází ve skvělé lokalitě v Großarlu v jižní části Salcburska a nabízí vám na dovolenou v Rakousku veškeré pohodlí 4hvězdičkového
Vitalhotel Tauernhof se nachází ve skvělé lokalitě v Großarlu v jižní části Salcburska a nabízí vám na dovolenou v Rakousku veškeré pohodlí 4hvězdičkového rodinného hotelu. V zimě oceníte spolehlivé sněhové podmínky a rozsáhlé možnosti zimních sportů, zatímco v létě vám hory nabídnou skvělé místo pro pěší turistiku a mnoho dalších sportovních a rekreačních příležitostí.
 
  Prezentujte se na ALPY.NET - umístěte reklamu do Průvodce po Alpách. Informace o reklamě na tomto webu naleznete zde ...
 
  Zajímavé odkazy: Ochrana osobních údajů
  © 1996 - 2017, Jiří Hrbáček - ALPY.NET                     Poslední aktualizace: 25.6.2002 E-MAIL  
> > > Podmínky používání těchto www stránek < < <
> > > Mapa stránek < < <
Stránka byla vygenerována 24.03.2017 v 12:58